menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

6.02.2024

Czy przygoda może być dziedziną nauki? Oczywiście!

materiał partnera

Turystyka przygodowa naukowym okiem i skoordynowana współpraca szkoły średniej z uczelnią wyższą. W Poznaniu Akademickie Liceum NALO i Akademia Wychowania Fizycznego wyznaczają nowatorski trend łączenia dwóch etapów świata edukacji.

Czy przygoda może być dziedziną nauki? Oczywiście!fot. liceum NALO w Poznaniu

Czym jest turystyka przygodowa? Podręczniki definiują ją jako aktywny wypoczynek, łączący wyzwania fizyczne z czynnikami edukacyjnymi. Zdobywanie nowych umiejętności, wiedzy i doznań przez eksplorację i radzenie sobie w nieznanym terenie.

Tyle teoria. Nad praktyką pracować będą wspólnie uczniowie Niepublicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego NALO i studenci Akademii Wychowania Fizycznego z Poznania. Szkoła, prowadzona przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty i jedna z najbardziej renomowanych polskich uczelni w dziedzinie sportu, turystyki i kultury fizycznej, podpisały właśnie porozumienie o współpracy w takim, intrygującym obszarze. Do tego w naukowym ujęciu.

Ahoj, przygodo! Jak poczuć smak studiów już w liceum


Cel to zachęcenie licealnej młodzieży do poszerzania zainteresowań i doskonalenie warsztatu pracy, który przyda się podczas studiów. Dla AWF to z kolei okazja na przygotowanie przyszłych studentów do działalności w kołach naukowych. Współpraca będzie miała precyzyjnie określone ramy, które zakładają:

  • udział uczniów NALO w pracach studenckich kół naukowych, z głównym akcentem na współpracę z Sekcją Geograficzno-Krajoznawczą Studenckiego Koła Naukowego AWF;
  • możliwość uczestniczenia uczniów liceum w wybranych zajęciach w AWF dla studentów studiów stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia;
  • dostęp do platformy e-learningowej AWF, zbiorów Biblioteki Głównej oraz do materiałów dydaktycznych i naukowych dla uczniów liceum;
  • prowadzenie zajęć dydaktycznych w NALO oraz siedzibie AWF przez nauczycieli akademickich AWF;
  • wzajemną promocję obu instytucji.

Edukacyjna wyprawa i wspólny cel


W ramach wspólnego doskonalenia wiedzy i doświadczenia przygodowego, licealna młodzież pod okiem doświadczonych wykładowców oraz starszych koleżanek i kolegów z kół naukowych AWF będzie brała udział w zajęciach teoretycznych, ale również praktycznych.

- Współpraca z Akademią Wychowania Fizycznego umożliwi uczniom szerszy dostęp do specjalistycznych zajęć sportowych, wiedzy trenerskiej i nowoczesnych obiektów sportowych. To szansa na rozwijanie umiejętności fizycznych i zdrowego stylu życia - wylicza Dorota Pilna, dyrektor Niepublicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego NALO w Poznaniu. - Szkoła poprzez współpracę z tak renomowaną uczelnią wyższą zyskuje prestiż, realizuje również swoją filozofię opartą na psychologii pozytywnej, w której jednym z filarów jest pozytywne zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.


Licealiści z NALO mają już wprawę w organizacji wypraw z dodatkową nutką adrenaliny i wykorzystywania zdobytych doświadczeń podczas nauki. Współpraca z AWF pozwoli podnieść ten aktywny sposób poznawania świata, zdobywania wiedzy i umiejętności na jeszcze wyższy poziom.

REKLAMA

Jak podkreśla dr Szymon Galas, wykładowca w Zakładzie Przyrodniczych i Kulturowych Podstaw Turystyki i Rekreacji, bezpośredni koordynator współpracy ze strony AWF, uczniowie liceum dodatkowo zyskają zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę przybliżającą im funkcjonowanie uczelni wyższej od przysłowiowej kuchni oraz tak zwane życie studenckie. Rozwinięte tym samym zostaną zarówno kompetencje twarde, ale i przede wszystkim te niezwykle ważne w dzisiejszym świecie – kompetencje miękkie. Ponadto wydaje się, że niniejsza współpraca niesie także ogromną szansę na wzrost prestiżu szkoły poprzez utożsamianie jej pośrednio z renomowaną uczelnią wyższą.

- Głównym argumentem, który zadecydował o współpracy właśnie z tą szkołą jest jej akademicki profil – jak sama nazwa liceum na to wskazuje. Ponadto bardzo spodobała nam się chęć utworzenia klas o profilach sportowych, które w przyszłości są planowane w szkole, a także pasja do sportu pani dyrektor - mówi dr Szymon Galas. - Zaintrygowała nas także filozofia rozwoju szkoły i podejście holistyczne do procesu edukacji, w którym dobrostan ucznia oraz jego osiągnięcia akademickie są postrzegane jako jednakowo ważne czynniki umożliwiające pełny rozwój ucznia oraz osiągnięcie sukcesu i satysfakcji na dalszej drodze życiowej.


Pod dokumentem o współpracy podpisy złożyli: Dorota Pilna, dyrektor Niepublicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz prof. Dariusz Wieliński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Porozumienie ogłoszone zostało oficjalnie i uroczyście 5 lutego w Nowym Budynku Dydaktycznym AWF w Poznaniu przy ul. Królowej Jadwigi 27/39. To oznacza, że drzwi do przygody zostały otwarte!
Koordynatorzy NALO i AWF mają ją już gotowy plan. Zostanie opublikowany na stronie internetowej i facebookowym profilu liceum w najbliższych dniach. Pierwsze wspólne zajęcia jeszcze w tym roku szkolnym!

* * *

Niepubliczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące prowadzone jest przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty, organizację pożytku publicznego, która od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Liceum NALO realizuje program nauki oparty na Psychologii Pozytywnej.
Więcej informacji: https://nalo.operator.edu.pl/ i https://www.facebook.com/nalopoznan.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Czym jest dom mediowy oraz jakie pełni funkcje?

artykuł sponsorowany
Dom mediowy to agencja zajmująca się planowaniem, zakupem i optymalizacją kampanii reklamowych w różnych mediach. Dom mediowy pełni rolę pośrednika między reklamodawcą a dostawcą mediów, takim jak telewizja, radio, prasa czy reklama zewnętrzna.

Czy opłaca się kupić iPhone 13?

artykuł sponsorowany
Apple iPhone 13 to nowoczesny smartfon, który zadebiutował na rynku we wrześniu 2021 roku. Obecnie ten model wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników, ponieważ ma doskonałe parametry techniczne i można go kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Kiedy warto zdecydować się na jego zamówienie?

Czy języka można się nauczyć samemu?

ESKK
Kursy językowe, obozy zagraniczne, lekcje w szkole, korepetycje z nauczycielami - wszystko to nas przekonuje, że w nauce języków obcych niezbędna nam jest pomoc innej osoby. Z tego powodu wiele osób nawet nie podejmuje próby samodzielnych lekcji, chociaż okoliczności nie pozwalają na zapisanie się na grupowe zajęcia. [artykuł sponsorowany]

Flagi reklamowe, czyli idealne uzupełnienie stoiska targowego

grupaluxpol.pl
Targi branżowe są znakomitą okazją do tego, aby wypromować swoją firmę w bardzo szerokim gronie potencjalnych klientów czy kontrahentów biznesowych. Choć od wielu lat wieszczy się koniec tego typu eventów, to nic takiego nie następuje. Mało tego: targi branżowe zyskują na popularności, stanowiąc świetne wsparcie dla działań marketingowych prowadzonych online i offline. [artykuł sponsorowany]

Jak zastrzec znak towarowy?

Artykuł sponsorowany
Dla każdej firmy marka jest szalenie ważna. To dzięki jej rozpoznawalności twoje towary lub usługi przyciągają coraz większe rzesze klientów. Za przykład mogą służyć Coca-Cola, Audi, Microsoft czy IKEA. Jest to więc pewna pokusa dla twoich konkurentów. Mało kto wie, ale nawę lub logo firmy da się ukraść! Można się przed tym zabezpieczyć rejestrując je w Urzędzie Patentowym. W tym artykule chciałbym pokazać ci jak zastrzec znak towarowy.

Facebook i komunikacja w Social Media. Szkolenia na wynos [LINK]

REKLAMA Dwornik.pl
Zasady dobrej komunikacji, czyli jak zdobyć, zaangażować i utrzymać wartościowych fanów w mediach społecznościowych • Czym jest facebookowy algorytm • Jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych • Jak wybrać narzędzia wspomagające działania w mediach społecznościowych. Zamów szkolenie na wynos. Z dostawą do twojej firmy.

Rekord Guinnessa w rolkarskiej sztafecie pomoże dzieciom z Oleśnicy

Bartłomiej Dwornik
Aż 25 godzin bez przerwy po 400-metrowej pętli. Agata i Wojciech Miszewscy, rolkarskie małżeństwo z Oleśnicy, w ostatni weekend marca zamierza ustanowić oficjalny rekord świata. Wydarzenie SLV Group Guinness Rolki Reggae Rekord promować będzie również bezpieczną jazdą na rolkach w mieście, a przede wszystkim pomoże zebrać pieniądze na zorganizowanie wakacji dla małych podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Patronem medialnym jest tygodnik Reporterzy.info.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24