menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

28.05.2019

Czy języka można się nauczyć samemu?

ESKK

Kursy językowe, obozy zagraniczne, lekcje w szkole, korepetycje z nauczycielami - wszystko to nas przekonuje, że w nauce języków obcych niezbędna nam jest pomoc innej osoby. Z tego powodu wiele osób nawet nie podejmuje próby samodzielnych lekcji, chociaż okoliczności nie pozwalają na zapisanie się na grupowe zajęcia.

artykuł sponsorowany

Nauka języka obcego należy do jednego z czterech najczęściej wybieranych postanowień noworocznych (pozostałe to dieta, rzucenie palenia i regularne ćwiczenia fizyczne). Często świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, jakie korzyści przyniesie nam dobra znajomość danego języka, a mimo to odkładamy naukę na ten moment, gdy znajdziemy dobrą szkołę, czas na kurs albo nauczyciela ze świetnymi z referencjami.

Jeśli również należysz do tych osób, a zapewne tak jest, skoro zainteresował cię tytuł, to mam dobrą wiadomość - języka można nauczyć się samemu, czego dowodem są historie znanych poliglotów. Większość z nich uczy się sama, korzystając jedynie z doraźnej pomocy. Bazując na ich doświadczeniu, ty także możesz osiągnąć spektakularne rezultaty.

Ucz się jak poligloci: regularnie, w małych dawkach, ciekawie!


Aby nauczyć języka obcego w domu, należy zastosować się do następujących zasad:

  • ucz się języka aktywnie - zapomnij o wkuwaniu na pamięć z podręcznika. Ucz się języka od razu w taki sposób, by zdobytą wiedzę móc zastosować w codziennym życiu. Poznajesz słówka z tematyki gotowania? Świetnie, znajdź w sieci przepis w języku, którego się uczysz, przetłumacz go i przygotuj. Jeśli prowadzisz pamiętnik - postaraj się choć część notatek zapisywać w danym języku. Oglądaj filmy w oryginale, słuchaj zagranicznego radia lub podcastów.
  • ucz się codziennie - oczywiście w miarę możliwości. Lepiej poświęcić na naukę kwadrans dziennie, niż zarezerwować na ten cel kilka godzin raz w tygodniu. Małe, regularne dawki sprzyjają krzywej zapamiętywania - im częściej powtarzamy jakąś informację, tym większe szanse, że zostanie w naszej głowie na długo. Nauka w ten sposób odbywa się bez zbędnego wysiłku, nie musimy wkuwać na siłę. Łatwiej też wygospodarować na naukę 15 minut niż godzinę lub dwie. W tym systemie możemy się uczyć w czasie dojazdu do szkoły albo w przerwie w pracy.
  • skup się na tym, co cię interesuje - nauka poprzez zabawę możliwa jest w każdym wieku, od ciebie tylko zależy, co za zabawę uznasz. Masz mnóstwo możliwości: możesz korzystać z obcojęzycznych materiałów o swoim hobby, czytać branżową prasę lub portale, słuchać piosenek w obcym języku albo poznać obcokrajowców z takimi pasjami, jak twoja. Pamiętaj, by tematyka materiałów cię interesowała i była dla ciebie przydatna, dzięki temu łatwiej będzie ci wytrwać w postanowieniu regularnej nauki,
  • rób sobie “językowy dzień” - najlepiej uczy pobyt za granicą, ponieważ wtedy jesteśmy cały czas zanurzeni w języku obcym. Można jednak wykorzystać to zjawisko bez ruszania się z domu. Od czasu do czasu rób sobie językowe wakacje, przez cały dzień starając się używać obcej mowy. Myśl, notuj, czytaj, słuchaj, a jeśli to możliwe rozmawiaj w wybranym języku.
  • ucz się przy okazji - w ciągu dnia często zdarza się, że musisz się poświęcić manualnym czynnościom: prasowaniu, sprzątaniu, gotowaniu, ćwiczeniom fizycznym. Wielu osobom sporo czasu zajmują dojazdy. To idealna okazja na naukę. Możesz słuchać w tym czasie podcastów, audiobooków lub rozwiązywać zadania. Darmowe ebooki znajdziesz na stronie ESKK: https://eskk.pl/, opracowane są one pod kątem różnych poziomów znajomości.
  • najpierw praktyka, potem gramatyka - celem, który przyświeca większości poliglotów nie jest perfekcyjna znajomość wszystkich czasów w angielskim albo deklinacji w niemieckim, a dogadanie się z innymi osobami. Nie przejmuj się popełnianymi błędami i nie czekaj na moment, kiedy będziesz znał na pamięć podręcznik. Bez względu na swój poziom wiedzy - nie krępuj się używać tego, co już wiesz. Co z tego, że ktoś inny ma perfekcyjny akcent? W czym przeszkadza, że po chińsku umiesz się tylko przedstawić? Zastanów się, jak reagujesz na obcokrajowców, próbujących mówić po polsku? Raczej nie wręczasz im podręcznika do gramatyki, tylko chwalisz postępy, prawda? Dlaczego więc ciebie inni nie mieliby traktować tak samo? Nauka języka obcego to nie zawody, nie musisz porównywać się z kimś innym.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Czym różni się charakter od temperamentu i osobowości?

artykuł gościnny
W naszych codziennych rozmowach często używamy terminów takich jak charakter, temperament i osobowość. Mimo iż wydają się one być wymienne, w rzeczywistości opisują one różne aspekty ludzkiego zachowania i wewnętrznej dynamiki. W psychologii te pojęcia mają wyraźnie określone definicje i odnoszą się do odmiennych struktur psychicznych i procesów.

Przegląd zakładów pogrzebowych w Warszawie

artykuł sponsorowany
Warszawa, stolica Polski, jest miejscem, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a każda dzielnica posiada swoją unikalną atmosferę. Wśród wielu aspektów codziennego życia w mieście, zakłady pogrzebowe pełnią nieocenioną rolę, oferując wsparcie rodzinom w jednym z najtrudniejszych momentów ich życia. Dzięki nim możemy uczcić pamięć bliskich nam osób w odpowiedni sposób.

Top 5 niedrogich upominków na Boże Narodzenie

RaB
W co w takim razie najlepiej zainwestować, by prezent był trafiony, a osoba nim obdarowana była szczęśliwa? Należy przede wszystkim pomyśleć nad prezentem nie tylko praktycznym, ale także pomysłowym oraz spersonalizowanym. [artykuł sponsorowany]

Co warto wiedzieć o powstawaniu etykiet?

unilogo
Pierwszy etap produkcji etykiet polega na wykonaniu projektu. Następnie specjaliści od poligrafii wybierają tworzywo i wysyłają produkt do wydruku. Na końcu etykiety są przycinane i wysłane do zamawiającego. [artykuł sponsorowany]

Jak wybrać dobrą agencję brandingową?

Agencja Invitro
Nawet jeżeli posiadasz świetny produkt, którego opracowanie wymagało wielu miesięcy pracy i dużych nakładów finansowych, to trudno go będzie sprzedać bez odpowiedniego opakowania. [artykuł sponsorowany]

Pozycjonowanie strony internetowej – terminy, które warto znać

artykuł sponsorowany
Poniżej przestawiamy wyjaśnienie terminów, które dotyczą tematyki pozycjonowania stron internetowych i które warto zrozumieć, jeśli jest się zainteresowanym podjęciem współpracy z agencją SEO/SEM.

W jaki sposób sezonowość wpływa na rynek gadżetów reklamowych?

artykuł gościnny
Sezonowość wpływa na kształtowanie strategii marketingowych wielu przedsiębiorstw, co pociąga również konsekwencje dla inwestycji w gadżety reklamowe. W jaki sposób sezonowość odbija się na rynku gadżetów promocyjnych i czy można to wykorzystać w celu przyciągnięcia nowych klientów do własnego biznesu?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24