menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

16.01.2023 Rynek medialny

Jak Polacy oglądają telewizję. Badanie TP Vision

NWB

Ponad 77% badanych posiada telewizor ustawiony w centralnym miejscu w domu. Już 4 na 10 osób ogląda na telewizorze platformy streamingowe. Zaledwie 18% ankietowanych deklaruje "chętnie oglądam tradycyjną telewizję" - wynika z badania dla TP Vision, właściciela marki Philips TV & Sound.

Jak Polacy oglądają telewizję. Badanie TP Visionfot. Holger Langmaier/CC0/Pixabay.com

Około 70 lat temu, kiedy firma Philips rozpoczęła eksperymentalne nadawanie programów, telewizor stał się centralnym punktem w domu, w którym ludzie gromadzili się, aby oglądać telewizję. Dziś, 70 lat później, telewizor pełni tę samą funkcję. W ciągu ostatnich 10 lat zmieniła się jednak jego rola. Przez lata telewizor służył wyłącznie do oglądania telewizji tradycyjnej, linearnej. Dziś oglądamy treści w znacznie większym stopniu "na żądanie".

REKLAMA

- Rozrywka i łączność stają się coraz ważniejsze. Ludzie chcą mieć możliwość przesyłania filmów bezpośrednio z telefonu do telewizora. Oczekują też możliwości strumieniowego przesyłania obrazów z kamery bezpieczeństwa lub dzwonka do drzwi - mówi Marcin Habzda, dyrektor generalny TP Vision w Polsce. - Następuje też szybki rozwój asystentów mowy. Innymi słowy: telewizor staje się coraz bardziej centralnym węzłem w rodzinnym gospodarstwie domowym.

Telewizja przez internet


  • Internet zrewolucjonizował sposób, w jaki oglądamy treści w telewizji. Polacy nadal chętnie oglądają tradycyjną telewizję – deklaruje to blisko 18% badanych.
  • Jednak z roku na rok coraz chętniej korzystamy z platform streamingowych, jak Netflix czy HBO. Taką formę wybiera obecnie aż 41% ankietowanych.
  • Co ciekawe równie popularne stało się wspólne oglądanie telewizji, ale z kilku różnych miejsc przez kilka grup odbiorców, tzw. watch parties, które preferuje 20% respondentów.
  • Na kolejnym miejscu plasuje się słuchanie muzyki czy granie za pośrednictwem odbiornika – taką formę rozrywki wybiera ponad 17% użytkowników.

Święty Graal - OLED


Kolejną dużą zmianą, która nastąpiła 10 lat temu, było wprowadzenie ekranów OLED. Ich dużą zaletą jest doskonałe odwzorowanie czerni - czerń jest prawdziwa, ponieważ piksele są wyłączone - nie emitują światła.

REKLAMA

Dlatego, w przeciwieństwie do innych współczesnych technologii, takich jak telewizory LCD, w których tło jest zawsze włączone, współczynniki kontrastu zostały podniesione do najwyższego możliwego poziomu. OLED stał się dla konsumentów Świętym Graalem wśród telewizorów.

Najwyższej jakości sportowe imprezy


Duże imprezy sportowe, jak chociażby niedawne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, są doskonałą okazją do spotkań w gronie znajomych. Polacy kochają tę formę rozrywki, a wspólne kibicowanie przed telewizorem w domu czy w pubie zawsze dostarcza wielu wrażeń.

  • Wiele osób właśnie przy okazji tego typu wydarzeń decyduje się na kupno nowego telewizora, wybierając zwykle większy od posiadanego obecnie – tak odpowiedziało przeszło 47% respondentów badania zleconego przez TP Vision.
  • Wybierając nowy odbiornik najczęściej zwracamy uwagę na jakość obrazu i dźwięku, rozdzielczość ekranu oraz możliwości techniczne – tak wskazało 90% respondentów.

- Duże zawody sportowe zawsze wyzwalają wiele emocji i są popularnym tematem dyskusji - komentuje Marcin Habzda, dyrektor generalny TP Vision w Polsce. - Dużo osób chce oglądać zmagania sportowców w najwyższej jakości, stąd decyduje się na zakup nowego telewizora.

Badanie dla TP Vision zostało przeprowadzone przez PanelWizard Direct, na reprezentatywnej grupie 1027 osób w wieku od 18 do 75 roku życia, w dniach 1-15 marca 2022 roku. TP Vision to zarejestrowana w Holandii firma z siedzibą w Amsterdamie, która w całości należy do TPV Technology Limited (TPV), jednego z wiodących producentów monitorów i telewizorów na świecie. Koncentruje się na rozwoju, produkcji i sprzedaży urządzeń pod marką Philips.

Ilu Polaków ma telewizor?


Z opublikowanego w ubiegłym roku badania założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów wynika, że prawie dwa miliony Polaków, choć ma dostęp do telewizora, nie ogląda na nim telewizji.

REKLAMA

Posiadanie lub możliwość korzystania z odbiornika telewizyjnego deklaruje 92% badanych. W ciągu 30 dni poprzedzających badanie oglądanie telewizji zadeklarowało jednak tylko 90,2% badanych. To przekłada się na 33,1 miliona Polaków, ale jednocześnie "tylko" 96% osób deklarujących dostęp do telewizora.

Na pytanie o oglądanie telewizji w nieco dłuższym, trzymiesięcznym przedziale czasowym twierdząco odpowiada 92,1% badanych. To prawie 33,8 miliona osób. Jeśli popatrzyć na telewidzów przez pryzmat wieku, to najchętniej tradycyjną TV oglądają osoby 65+

Odsetek telewidzów w grupach wiekowych
  • 4-9 lat: 91,5%
  • 10-15 lat: 95,2%
  • 16-24 lata: 88,1%
  • 25-34 lata: 87,0%
  • 35-44 lata: 90,4%
  • 45-54 lata: 93,0%
  • 55-64 lata: 95,2%
  • 65+ lat: 95,9%

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Internet połyka medialną konkurencję

Bartłomiej Dwornik
Najmłodsze z mediów rozpycha się na rynku łokciami. Coraz częściej wskazywany jest jako podstawowe źródło informacji. Dwie trzecie internautów właśnie w sieci szuka informacji na temat bieżących wydarzeń.

"Mordo ty moja" wyrażeniem roku 2007

Wirtualna Polska
"Mordo ty moja" to sformułowanie, które w 2007 roku zrobiło największą karierę medialną. Taką opinię wyraziło 45% internautów biorących udział w specjalnej sondzie Wirtualnej Polski.

Fake news w Polsce. Mamy problem z oceną wiarygodności informacji

RINF
Jedna czwarta odbiorców czerpie informacje ze źródeł, w których dużym wyzwaniem jest weryfikacja wiarygodności. Prawdziwym problemem pozostaje kwestia fake newsów. Tak wskazuje 77 proc. ankietowanych, przy czym 51 proc. deklaruje, że ma problem z oceną, co jest, a co nie jest informacją prawdziwą - wynika z badania Deloitte Digital Consumer Trends 2021.

Radiostacja zniknie z eteru i zastąpi ją Planeta FM

Planeta FM
1 marca 2008 roku nazwa Radiostacja zniknie z eteru i zastąpi ją Planeta FM. Ponadregionalna sieć rozgłośni pod nową nazwą będzie obecna w 18 miastach Polski.

Najpiękniejsze słowa w polskim internecie. Analiza IMM

BARD
Polacy coraz chętniej powracają do staromodnych słów i lubią zabawy językowe – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. Średnio sześćset razy miesięcznie w internecie pojawiły się najpiękniejsze słowa wybrane w plebiscycie „Mów do mnie pięknie…” ogłoszonym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach

Polacy w social media 2021. Analiza SentiOne

Anna Czajka-Kalinowska
Ze wszystkich portali społecznościowych Polacy najbardziej lubią Facebooka, jak wynika z analizy polskiego SentiOne. Szukają na nim wsparcia, promują zbiórki charytatywne. Drugim najpopularniejszym portalem jest Twitter, na którym większość dyskusji ma charakter narodowy, a słowo „polski” jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Na Instagramie rozmawiamy głównie o pięknie i ciałopozytywności, a LinkedIn jest zdominowany przez mężczyzn.

Media skazane na internet?

Katarzyna Ogórek
Telewizja i prasa jakie znamy umrą najdalej za cztery lata – prorokuje guru nowych technologii, George Gilder. Podkreśla jednocześnie, że wpływa na to niewątpliwie agresywną ekspansję Internetu.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24