menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

2.02.2019

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ile warte jest życie?

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jeszcze trzydzieści lat temu z choroby nowotworowej udawało się wyleczyć zaledwie co piąte dziecko. Dziś te proporcje są odwrotne. Nawet 85 procent dzieci wraca do zdrowia. Decydujący jest oczywiście rozwój medycyny, ale nie mniej istotna jest również zmiana podejścia i świadomości. Historia Sary i Stasia to wzruszające dowody na to, że dzięki pomocy dobrych ludzi nie ma rzeczy niemożliwych.

Reporterzy.info wspierają

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ile warte jest życie?Fot. Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową/Łukasz Gawroński

Sara w życiu zniosła więcej bólu niż niejeden dorosły. A ma dopiero siedem lat. Przez prawie dwa walczyła o zdrowie i życie z neuroblastomą. Wyjątkowo złośliwym nowotworem dziecięcym, atakującym układ nerwowy. U Sary koszmar zaczął się od bólu brzucha. Okazało się, że powoduje go ogromny, czternastocentymetrowy guz. Zaczął się wyścig z czasem. Chemioterapia, operacje. Trzy lata batalii, którą stoczyć musiała cała rodzina.

Dla Sary ratunkiem była terapia antyciałami, na którą musiała pojechać do Niemiec. To nierefundowana procedura. Jej koszt wynosił ponad milion złotych. Kwota dla samotnej mamy była astronomiczna. Wręcz niewyobrażalna. I wtedy zdarzyło się coś niezwykłego. Z pomocą ruszyło ponad 37 tysięcy dobrych ludzi z całej Polski. W internetowej zbiórce na portalu Siepomaga.pl, którą zorganizowała Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" udało się zebrać całą wymaganą kwotę. I Sara mogła pojechać na terapię. Dziś może wreszcie bawić się z psem, pomagać mamie w kuchni, chodzić do szkoły i na upragniony basen. Jest zdrowa!


- Jeszcze nigdy przez 27 lat historii Fundacji nie zdarzyło się, żebyśmy nie pomogli dziecku w potrzebie. Jesteśmy z tego bardzo dumni - mówi Mirosław Szozda, wiceprezes Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową", która pomaga małym pacjentom Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei". - To możliwe dzięki wsparciu i pomocy dobrych ludzi, instytucji i firm, które bezinteresownie angażują się w pomoc. Cieszymy się, że takich osób jest z każdym rokiem coraz więcej.

Każdy może uratować życie


Są jednak i takie historie, kiedy najważniejsza na świecie okazuje się być pomoc jednego, szczególnego człowieka. Bliźniaka genetycznego. Najlepiej na świecie wiedzą o tym rodzice Stasia. Chłopiec zachorował na ostrą białaczkę w grudniu 2011 roku, kiedy miał niecałe dwa lata. Chemioterapia trwała kolejne 24 miesiące, ale nie pomogła. Nowotwór ustąpił tylko na chwilę, potem wrócił. Jedyną szansą na zdrowie i życie był przeszczep szpiku. Znalezienie dawcy nie jest jednak wcale łatwe.

Tym razem historia ma szczęśliwe zakończenie. Na drugim końcu Polski, w bazie dawców szpiku zarejestrował się Mateusz. Genetycznie - bliźniak Stasia. 10 na 10 punktów. Mateusz nie wahał się ani chwili. Oddał szpik, który uratował Stasiowi życie. I został bohaterem nie tyko dla rodziców chłopca. Kiedy Staś i Mateusz spotkali się - po raz pierwszy w życiu - na Gali Zwycięzców we Wrocławiu, spotkaniu pacjentów wyleczonych w "Przylądku Nadziei", dostali owację na stojąco od prawie tysiąca osób


- Ta historia pokazuje, jak niewiele czasem potrzeba, żeby uratować komuś życie. Zarejestrowanie się w bazie dawców szpiku, na przykład DKMS czy MEDIGEN, to tylko chwila. A im więcej osób dołączy do bazy dawców, tym większa szansa na znalezienie genetycznych bliźniaków dla dzieci, dla których przeszczep jest ostatnią szansą na powrót do zdrowia - tłumaczy Mirosław Szozda z Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Pomóż pomagać!


Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" już od 27 lat pomaga dzieciom z całej Polski, które leczą się we wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. To właśnie z inicjatywy Fundacji powstał najnowocześniejszy w Polsce szpital - Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei". Co roku leczy się tu ponad 2000 małych pacjentów. Fundacja:

  • finansuje drogie, nierefundowane leki ratujące życie,
  • opłaca leczenie za granicą, kiedy wyczerpią się już wszystkie możliwości w Polsce,
  • kupuje nowoczesny sprzęt, żeby diagnozować i leczyć jeszcze skuteczniej.

W Przylądku Nadziei działa też finansowana przez Fundację Klinika Mentalna. Unikatowy projekt w skali kraju. Skupieni wokół niego specjaliści z dziedziny psychologii oraz pedagodzy wspierają małych pacjentów i ich rodziców w walce o zdrowie i życie już od pierwszej chwili po przekroczeniu murów szpitala. A wsparcie psychologiczne jest niesłychanie ważne w leczeniu nowotworów.

Przy Przylądku Nadziei od stycznia tego roku działa również Centrum Konsultacyjne dla Onkomocnych, czyli pacjentów którzy wyzdrowieli ponad pięć lat temu. W ramach pilotażowego programu, jedynego obecnie w kraju, mogą:

  • bezpłatnie uzyskać poradę onkologów, dietetyków i psychologów,
  • uzyskać rekomendacje dla obecnego lekarza rodzinnego,
  • przejść badania mammograficzne, endokrynologiczne i kardiologiczne.

- Dziś pacjenci wyleczeni, po 5 latach bez objawów, przestają być objęci opieką onkologiczną w ramach NFZ. Wracają do "klasycznej" opieki POZ. Pilotażowy program w Przylądku Nadziei już po kilku tygodniach pokazał, że wsparcie dla Onkomocnych jest bardzo potrzebne. Mimo wyleczenia, często nadal potrzebują wsparcia medycznego i psychologicznego, aby po długotrwałym leczeniu umieć odnaleźć się w nowym życiu - tłumaczy Mirosław Szozda, wiceprezes Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Jak możesz pomóc dzieciom chorym na raka?

  • Przekaż 1% podatku na rzecz dzieci z "Przylądka Nadziei". Wystarczy wpisać do formularza PIT numer KRS 00000 86210.
  • Dołącz do wolontariatu Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową lub zaangażuj swoją firmę w wolontariat pracowniczy: www.naratunek.org
  • Weź udział w trwającej do 5 lutego specjalnej zbiórce na Facebooku, zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem: https://www.facebook.com/donate/535408713647097

Liczy się każda pomoc!

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

10 sposobów na przygotowanie domu do sprzedaży

artykuł sponsorowany
Kiedy przychodzi czas na sprzedaż domu, niezwykle ważne jest, aby zaprezentować go w jak najlepszym świetle. Oto jak to zrobić.

Bezpieczna baza danych klientów indywidualnych. Jaka powinna być?

artykuł sponsorowany
Prowadzenie własnego biznesu nieodłącznie wiąże się z koniecznością poszukiwania potencjalnych klientów oraz kontaktem z tymi już pozyskanymi. Ten proces natomiast, na różnych swoich etapach i w różnym zakresie, wymaga wykorzystania bazy danych. Aby cała procedura była bezpieczna i w pełni legalna, pod uwagę trzeba wziąć szereg przepisów.

Kryteria wyboru agencji brandingowej

artykuł sponsorowany
Na pewnym etapie rozwoju firmy pojawia się potrzeba odświeżenia marki. Wówczas po pomoc warto poprosić agencje brandingowe, które na podstawie aktualnej tożsamości tworzą spójną wizję przedsiębiorstwa. Takie działanie może nadać prędkości rozwojowi i otwiera nowe perspektywy.

Tworzenie stron internetowych. Każda firma musi zadbać o swoją internetową witrynę

Materiał zewnętrzny
Trudno trafić na produkt, miejsce, o którym nigdy wcześniej się nie słyszało. Dlatego żeby otworzyć drzwi do świadomości konsumentów musimy włożyć trochę pracy i wiedzy, a także pieniędzy. Metody są na to różne i zwykle dobierane do profilu firmy. Są jednak pewne inwestycje, od których nie można uciekać. Jedną z nich jest stworzenie strony internetowej. Powodzeniem nieustannie cieszą się także ulotki.

Czym się różni spadek od darowizny?

pewny-prawnik.pl
Spadek czy darowizna to terminy, o których często słyszymy, jednak nie zawsze jesteśmy świadomi różnic z nich wynikających. Czym jest zatem spadek, a czym darowizna? Jakie skutki prawne pociąga za sobą każde z tych rozwiązań? Jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z każdą z tych form? [artykuł sponsorowany]

Czy języka można się nauczyć samemu?

ESKK
Kursy językowe, obozy zagraniczne, lekcje w szkole, korepetycje z nauczycielami - wszystko to nas przekonuje, że w nauce języków obcych niezbędna nam jest pomoc innej osoby. Z tego powodu wiele osób nawet nie podejmuje próby samodzielnych lekcji, chociaż okoliczności nie pozwalają na zapisanie się na grupowe zajęcia. [artykuł sponsorowany]

Pytania są ważniejsze niż odpowiedzi. TAKIEJ szkoły chcą dzieci

Reporterzy.info wspierają
„Dzieci Celestyna” to muzyczna kartka, wysłana w świat internetu przez uczniów klasy 6a z poznańskiej, publicznej szkoły podstawowej Cogito. Wyśpiewali w niej, co w nauce, szkole powinno być najważniejsze. Jakiej szkoły oczekują od nas, dorosłych.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24