menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

3.12.2018 Marketing i PR

Gościnne blogowanie. Czy naprawdę się opłaca?

Karolina Matyska, Senuto

Publikacje gościnne możesz śmiało włączyć do swojej strategii marketingowej, a nawet podpiąć pod działania PR-owe. Blogując gościnnie, nie wydajesz ani złotówki, a jedynym kosztem, który ponosisz jest twój czas.

Gościnne blogowanie. Czy naprawdę się opłaca?fot. Free-Photos/cc0/Pixabay.com

Gościnne blogowanie to publikowanie swoich artykułów na blogach partnerów. Tematyka przygotowanego tekstu zależy przeważnie od autora. Możliwe jednak, że zostaniesz poproszony o przygotowanie treści na konkretny temat, który wpasuje się w strategię content marketingową partnera lub będzie lepiej dopasowany do rodzaju publikowanych przez niego treści.

W zamian za artykuł otrzymuje się przeważnie darmową promocję w mediach społecznościowych, w których aktywnie działa dany partner. Często możesz również liczyć na dodatkowe benefity – zniżki, gadżety, czy barterową wymianę usług. W zależności od rodzaju współpracy możesz zdecydować się na przygotowanie serii artykułów lub jednorazową publikację.

REKLAMA

Pamiętaj – występujesz jako gość, a pod artykułem podpisujesz się swoim imieniem i nazwiskiem – koniecznie zadbaj więc o to, aby dostarczane przez ciebie treści były jak najlepszej jakości. To bardzo ważne!

Ale to moje treści! Dlaczego miałabym je oddawać komuś innemu? Czasami i mnie dopada myśl, że teksty, które piszę, powinny zasilać zasoby wyłącznie mojej firmy i naszego bloga. Dobrze napisany artykuł, który dodatkowo zoptymalizujemy pod kątem wyszukiwarki, ma przecież szansę wygenerować dużo wartościowego ruchu z Google. Dlaczego miałabym oddawać ten ruch komuś innemu? Przemawia za tym kilka powodów.

Co możesz zyskać, publikując artykuły na blogu partnera


  • Po pierwsze, publikując na innym blogu niż twój, poszerzasz grono potencjalnych odbiorców swoich treści. Nawet jeśli wydaje ci się, że firma, dla której zdecydowałeś się pisać, ma bardzo zbliżoną grupę docelową, to jak duże są szanse, że wasza wirtualna widownia pokrywa się w 100%?
  • Po drugie, docierając do czytelników bloga twojego partnera, zwiększasz grono potencjalnych klientów, którym już na wstępie zostajesz przedstawiony jako specjalista, czym zwiększasz swoją wiarygodność. Fakt, że jesteś ekspertem, potwierdza już to, że o gościnny wpis zostałeś poproszony przez szanowaną przez nich firmę. Dodatkowo udowadniasz to poprzez wiedzę i doświadczenie, którymi dzielisz się w artykule.
  • Po trzecie, możesz w ten sposób wzmocnić profil linkowy własnej domeny. Podczas ustalania zasad współpracy zaznacz, że zależy ci, aby w bio znajdującym się na stronie artykułu został zawarty link do twojej witryny.

Dodam jeszcze, że publikując wpisy gościnne u partnera unosisz się na fali jego popularności. Nie tylko zacieśniasz współpracę z ciekawymi markami, ale również wzbogacasz swoje portfolio. Ponadto, zyskujesz darmową promocję w mediach społecznościowych, a nierzadko również dodatkowe benefity.

Idealne rozwiązanie dla specjalistów, którzy nie prowadzą własnego bloga


Nie masz własnego bloga, a chciałbyś promować w internecie swoją firmę lub markę osobistą? Jest to idealna okazja, aby osiągnąć ten cel. Publikacje gościnne możesz śmiało włączyć do swojej strategii marketingowej, a nawet podpiąć pod działania PR-owe. Blogując gościnnie, nie wydajesz ani złotówki, a jedynym kosztem, który ponosisz jest twój czas. Jak pisałam wyżej, promocja twoich treści w sieci leży przecież po stronie partnera.

Pamiętaj jednak, aby skupić się na współpracy z podmiotami, które są ściśle związane z Twoją branżą. W ten sposób zwiększasz szanse na dotarcie do osób potencjalnie zainteresowanych Twoimi produktami lub usługami.

Jak zacząć publikowanie artykułów gościnnych u partnerów?

  • Zrób research i dowiedz się, która z marek w Twoim biznesowym otoczeniu prowadzi bloga i jest otwarta na współpracę.
  • Zadaj pytanie na grupie na Facebooku lub forum, na którym udzielają się specjaliści z branży – dowiedz się, jakie zasady gościnnego blogowania panują u potencjalnych partnerów. Może również któryś z Twoich klientów będzie otwarty na współpracę?
  • Zanim zdecydujesz się na gościnne blogowanie, uważnie wybierz blog lub markę, dla której chcesz pisać.

Przygotowanie wyczerpującego artykułu eksperckiego zajmuje sporo czasu. Zastanów się, u kogo naprawdę warto opublikować swoje treści. W wyborze pomogą Ci te 3 pytania:

  • Czy grupa docelowa partnera to również Twoi potencjalni klienci?
  • Czy zakres tematyczny bloga partnera odpowiada Twoim treściom?
  • Czy partner, u którego zamierzasz blogować, ma dobrą reputację w branży i oferuje atrakcyjne korzyści w zamian za dostarczone artykuły?

Jak nawiązać kontakt z marką lub właścicielem bloga? Najprościej wyszukać kontakt bezpośrednio w witrynie, która Cię interesuje. Możesz też zaczepić daną osobę na LinkedInie lub Facebooku. W mailu powitalnym napisz, kim jesteś i jakie masz doświadczenie. Przekonaj adresata, że publikacja Twojego artykułu przyniesie jego firmie wymierne korzyści.

Pamiętaj, że szanowane marki dbają o jakość publikowanych treści, więc artykuły gościnne pojawiające się na ich blogach muszą być na jak najwyższym poziomie. Podczas pracy przy blogu Senuto, na którym pojawia się wiele gościnnych blogpostów, zdarzyło mi się odrzucić kilka artykułów, m.in. ze względu na ich słaby poziom merytoryczny. Unikaj takich sytuacji – skrupulatnie przygotuj się do procesu pisania, posługuj się prawdziwymi danymi, podawaj źródła i własne przykłady.

Gościnne blogowanie niesie za sobą wiele korzyści i naprawdę się opłaca. Publikując eksperckie treści na stronie partnera, nie tylko zwiększasz swoją widoczność w sieci, ale również poszerzasz grono odbiorców i potencjalnych klientów. Dodatkowo, oszczędzasz na promowaniu swoich treści w internecie, budujesz profil linkowy własnej witryny oraz zwiększasz wiarygodność i zacieśniasz kontakty z szanowanymi markami. Dołącz gościnne blogowanie do swojej długofalowej strategii marketingowej, ponieważ efekty są tego warte.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Od czego zacząć e-mail marketing i jak go wykorzystać?

artykuł sponsorowany
E-mail marketing to potężne narzędzie, które może korzystnie wpływać na lojalność klientów, budować relacje i zwiększać sprzedaż. Cele te można osiągać jednak tylko wtedy, gdy działania w tym zakresie są realizowane w efektywny i skuteczny sposób.

Reklama w e-wydaniach gazet. Czy jest skuteczna?

Emilia Klepacka
Rich media angażują odbiorców na dłużej, przez co zasadniczo wpływają na postrzeganie i odbiór reklamy. Wykorzystanie tego potencjału wciąż jednak nie jest powszechne.

Reklamy w internecie. W tych branżach działają najlepiej

Patrycja Miązek
Internauci z Europy Środkowo-Wschodniej najczęściej klikają w kampanie reklamowe branż spożywczej i kosmetycznej - wynika z raportu Gemiusa.

Marketingowe pomysły na pokolenie alfa

Pamela Tomicka
Pokolenie Alfa się rozrasta i ma szansę prześcignąć generację wyżu demograficznego (baby boomers) w swojej liczebności. Co tydzień przybywa ich ponad 2,8 miliona w skali globalnej, a według szacunków do 2025 roku na świecie będzie ich ponad 2 miliardy.

Na czym polega i jakie korzyści daje oklejanie samochodów?

Błażej Cieślar
Popularność, jaką zyskało oklejanie samochodów, można tłumaczyć kilkoma zaletami takiego zabiegu. Najczęściej jednak decydujemy się na taki krok przy zarysowaniu karoserii lub przy chęci zmiany koloru naszego pojazdu. Sprawdźmy, co zyskamy na oklejeniu pojazdu i czy warto to w ogóle robić. [artykuł sponsorowany]

Skuteczność reklam online. Viewability Benchmark Report 3Q2017

Paweł Usakowski
Średni czas kontaktu z reklamą w polskim internecie wynosi 27,5 sekundy. Średnia widoczność reklam online to 55 proc. W porównaniu z bardziej dojrzałymi rynkami reklamy autorzy raportu z firmy Meetrics zauważają poprawę w wynikach osiąganych w Polsce, jednak aż 45 procent budżetów digital nadal wydawane jest nieefektywnie.

Era m-commerce. Czas na biznes w telefonie

Bartosz Tomczyk
Rok 2020 minął w atmosferze ciągłej niepewności o stan krajowego biznesu. Obronną ręką wydają się wychodzić przedsiębiorcy, którzy przenieśli swoje usługi do internetu. Właśnie krok w stronę sieci może przesądzić o dalszych losach przedsiębiorczości jako takiej, szczególnie w kontekście wykorzystania urządzeń mobilnych.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24