menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

14.08.2023 Marketing i PR

Sztuczna inteligencja i marketing. Jakie są oczekiwania i obawy branży

KrzysztoF

Marketerzy korzystający z generatywnej sztucznej inteligencji dostrzegają w niej potencjał, ale jednocześnie mają obawy związane z jej bezpieczeństwem i dokładnością. Z badania Generative AI Snapshot Series, przeprowadzonego przez Salesforce i YouGov wynika, że branża spodziewa się dużych zmian. I to już w niedalekiej przyszłości.

Sztuczna inteligencja i marketing. Jakie są oczekiwania i obawy branżyfot. Mojahid Mottakin/Unsplash license/Unsplash.com

Salesforce przeprowadził ankietę wśród ponad 1000 pracowników działów marketingu. Cytowane przez Newseria Biznes wyniki wykazały, że

  • 51% korzysta już z generatywnej sztucznej inteligencji
  • kolejne 22% planuje wykorzystać ją wkrótce.

To oznacza, że prawie trzy czwarte marketerów uznają jej potencjał. I wykorzystują go już obecnie. Marketerzy korzystają generatywną sztuczna inteligencję głównie do:

  • tworzenia treści (76%)
  • pisania tekstów (76%).

REKLAMA

Wielu z nich przewiduje jednak znaczące zmiany w swojej pracy dzięki tej technologii. Aż 53% twierdzi, że generatywna sztuczna inteligencja "zmienia zasady gry", widząc w niej potencjał do personalizowania komunikatów, tworzenia kampanii marketingowych i optymalizacji strategii SEO.

Korzyści i obawy, związane z AI


Dzięki generatywnej sztucznej inteligencji, marketerzy oczekują znaczących oszczędności czasu. Szacują, że mogą zaoszczędzić ponad pięć godzin tygodniowo. To przekłada się na ponad miesiąc rocznie. Chociaż technologia wydaje się obiecująca, marketerzy mają również obawy.

  • Aż 67% twierdzi, że dane ich firmy nie są odpowiednio przygotowane dla SI.
  • Podobny odsetek (63%) uważa, że zaufane dane klientów są kluczowe.

- Bez wysokiej jakości, zaufanych danych SI staje się "śmieciem na wejściu i śmieciem na wyjściu" - komentuje wyniki badań Clara Shih, cytowana przez Newseria Biznes dyrektor generalna Salesforce ds. sztucznej inteligencji. - Sztuczna inteligencja czerpiąca ze źródeł danych, które są nieistotne, niereprezentatywne lub niekompletne może dostarczać toksyczne wyniki, generować uprzedzenia czy całkowicie błędne wnioski.

REKLAMA

Potrzeba ludzkiego nadzoru i szkoleń


Mimo entuzjazmu, wiele osób uważa, że do skutecznego wykorzystania SI potrzebny jest ludzki nadzór. Ponadto, wielu pracowników działów marketingu czuje potrzebę szkoleń.

  • 43% z nich nie wie, jak w pełni wykorzystać potencjał technologii,
  • 70% twierdzi, że ich pracodawca nie zapewnia odpowiednich szkoleń.
  • 71% marketerów uważa, że SI brak kreatywności i wiedzy kontekstowej, co jest jej dużym ograniczeniem,
  • 66% marketerów uważa, że do skutecznego korzystania ze sztucznej inteligencji niezbędny jest ludzki nadzór.

Metodologia badania


Badanie zostało przeprowadzone przez Salesforce we współpracy z YouGov w dniach 18-25 maja 2023 r. Ankietowano ponad 4 135 pełnoetatowych pracowników z różnych sektorów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. Dane zostały zebrane online i są reprezentatywne dla wszystkich pełnoetatowych pracowników w wymienionych krajach.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Produkcja filmów promocyjnych. Sposób na skuteczną reklamę

nomono.eu
Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się reklamy w formie wideo. Docierają do szerokiego grona odbiorców i wyjątkowo skutecznie potrafią zaprezentować firmę oraz jej ofertę w korzystnym świetle. Produkcja filmów promocyjnych wymaga jednak starannego przygotowania, jeśli opracowane materiały mają zrobić pożądane wrażenie na potencjalnych klientach. [artykuł sponsorowany]

Marketing B2B. Raport z badania agencji BUZZcenter

Kamila Kierzek-Mechło
W Polsce działa około 2 milionów firm w sektorze B2B. Raport agencji doradztwa strategicznego i marketingu pokazuje, jak wiele mikroprzedsiębiorstw, firm z sektora MŚP, a nawet korporacji nie opiera sprzedaży na marketingu, a jedynie na siłach działu sprzedaży.

Przyszłość reklamy DOOH. Trendy i prognozy na rok 2020

Diana Polska-Pękala
Medium DOOH z każdym rokiem zyskuje na wartości. Cyfrowa reklama zewnętrzna rozwija się według prognoz i powinna utrzymać w nadchodzących latach tendencję wzrostową. Co sprawia, że reklamodawcy coraz chętniej decydują się na rozpoczęcie kampanii na cyfrowych ekranach OOH? Komu reklama DOOH zawdzięcza swój sukces?

Influencer marketing i trendy na rok 2023. Prognozy agencji TFM

Agnieszka Kuźma-Filipek
Influencer marketing to narzędzie, które z każdym rokiem zyskuje na popularności. Zespół agencji Ten Fajny Management podjął próbę wskazania pięciu głównych trendów, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku, by z sukcesem tworzyć kampanie komunikacyjne.

Reklamy w internecie. W tych branżach działają najlepiej

Patrycja Miązek
Internauci z Europy Środkowo-Wschodniej najczęściej klikają w kampanie reklamowe branż spożywczej i kosmetycznej - wynika z raportu Gemiusa.

Internetowi influencerzy skuteczniejsi od celebrytów. W marketingu

Paweł Usakowski
Ta informacja może zaskakiwać, jest jednak niewątpliwie bardzo istotna dla marek w kontekście planowania kampanii i doboru ambasadorów do współpracy. Z tegorocznej edycji badania MediaCom Influence Power Index podobnych wniosków płynie jeszcze więcej.

Blockchain to krok milowy ku przejrzystości reklamy online

Mariusz Maksymiuk
Chociaż nie jest to dokładnie ta sama wersja technologii bitcoin, blockchain w szerszym sensie może być narzędziem do cyfrowego bezpieczeństwa, przejrzystości i odpowiedzialności.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24