menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

6.08.2018 Rynek medialny

Kobiety w mediach. Wyniki badania European Journalism Observatory

BARD

W największych europejskich mediach zdecydowanie dominują mężczyźni. Są autorami ponad 41% publikowanych materiałów. Kobiety - dziennikarki podpisywane są pod artykułami niemal dwukrotnie rzadziej. Więcej jest nawet artykułów anonimowych i agencyjnych - wynika z badania Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego.

Kobiety w mediach. Wyniki badania European Journalism Observatoryźródło: European Journalism Observatory

W ramach międzynarodowego badania, przeprowadzonego przez badaczy Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego EJO, przeanalizowane zostały najbardziej eksponowane materiały newsowe, biznesowe, komentarze i ilustracje. Analizie poddane zostały największe tytuły prasowe i internetowe w Czechach, Hiszpanii, Łotwie, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

REKLAMA

W skali całego badania, dziennikarze - mężczyźni niemal dwukrotnie częściej figurują jako autorzy najbardziej eksponowanych materiałów prasowych i internetowych. Szczegółowe wyniki to:

  • 41% - mężczyźni
  • 23% - kobiety
  • 36% - materiały anonimowe i agencyjne

Największe różnice odnotowane zostały we Włoszech (63 do 21%) i w Niemczech (58 do 16%). Jedynym krajem, w którym większość eksponowanych publikacji tworzą kobiety jest Portugalia. Tutaj uzyskany został wynik 31 do 20% na korzyść dziennikarek. Jednocześnie warto zaznaczyć, że prawie połowa wszystkich publikacji w portugalskich mediach to materiały anonimowe lub agencyjne.

- Także i w Polsce to mężczyźni dziennikarze, politycy, eksperci są bardziej widoczni od kobiet. Jednak dysproporcja nie jest tak rażąca jak np. w przypadku Niemiec czy Włoch - piszą autorzy badania z Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego. - Teksty przygotowane przez mężczyzn stanowiły 37% materiałów opublikowanych we wszystkich czterech badanych tytułach: Gazecie Wyborczej, Fakcie, Onet.pl oraz Wp.pl. Teksty przygotowane przez kobiety to 24%. Te wyniki mogą sugerować, że kobiety znacznie rzadziej są bohaterkami tekstów; teksty rzadziej dotyczą kobiet; materiały dotyczące spraw ogólnych częściej ilustrowane są zdjęciami mężczyzn niż kobiet.

Z badania EJO wynika również, że mężczyźni przeważają nie tylko jako autorzy tekstów, ale również jako bohaterowie ilustracji do publikowanych materiałów. Tutaj dysproporcja jest jeszcze większa i w skali wszystkich badanych mediów wynosi 43 do 15 procent.

W polskich mediach ta dysproporcja zbliżona jest do europejskiej średniej. Nad Wisłą 39% opublikowanych ilustracji przedstawiało mężczyzn, zaledwie 14%kobiety. Autorzy analizy odnotowali, że częściej niż kobiety na ilustracjach znajdowały się inne obiekty (przedmioty, dzieci, grupy mieszane).

Więcej na temat badania: Jakie miejsce w europejskich mediach zajmują kobiety?

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Self-publishing, czyli jak wydać własną książkę

wydacksiazke.pl
Dlaczego warto samodzielnie wydać książkę? Self-publishing, czyli samopublikowanie, oznacza wydawanie własnym nakładem materiałów różnego rodzaju: książek, broszur, albumów czy płyt kompaktowych. Jest to coraz popularniejszy sposób na zaprezentowanie swojej twórczości światu, szczególnie wśród autorów książek. [artykuł sponsorowany]

Monitoring mediów. Wyzwaniem są social media i regulacje prawne

Klaudia Kulczycka
Firmy monitorujące media w światowym badaniu FIBEP, dotyczącym sytuacji w branży w większości dobrze oceniają swoją kondycję finansową i przewiduje dalszy wzrost dochodów.

Polska prasa w liczbach. Audyt PBC za pierwszy kwartał 2022

Sylwia Markowska
Wydawcy dopasowują strategie działania do posiadanych marek oraz oczekiwań różnorodnych grup odbiorców. Niektórzy decydują się na pozostanie wyłącznie przy wersjach drukowanych, inni przechodzą na wersje cyfrowe czy online, jest także spora grupa wydawców, którzy łączą obie ścieżki rozwoju.

Tradycyjna telewizja nie umiera. Przenosi się na laptopy

Katarzyna Pąk
Najpopularniejszą aktywnością towarzyszącą oglądaniu TV stało się surfowanie w internecie, dotyczy to 80 proc. osób spośród ponad 12 tysięcy badanych w 12 krajach.

Koniec tradycyjnej telewizji? Wideo online przejmuje pozycję lidera

Anna Kacprzyk
Spada liczba abonentów telewizji cyfrowej i satelitarnej. Bogata oferta i dostępność treści online sprawiają, że widzowie coraz mniej czasu spędzają przed telewizorami. Według prognoz, liczba odbiorców wideo w internecie w 2018 roku to 200 mln, przy czym liczba oglądających tradycyjną telewizję to obecnie 258 mln.

Programy informacyjne w telewizji. Analiza MullenLowe

BARD
Oglądalność programów informacyjnych spada od kilku lat. Jest to częściowo zbieżne z trendem spadkowym oglądalności stacji z tak zwanej wielkiej czwórki (TVP1, TVP2, Polsat, TVN) - wynika z analizy opublikowanej przez dom mediowy MullenLowe MediaHub.

Propaganda w wolnej prasie

David Ross
Wywiad z Edem Hermanem, emerytowanym profesorem Wharton School na University of Pennsylvania, współautorem książki "Manufacturing Consent" ("Produkowanie zgody").

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24