menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

27.11.2017 Prawo w mediach

Prawa i obowiązki dziennikarza jako świadka

Kancelariapawelczak.pl

Świadkowie stanowią ważny element w odbywających się sprawach sądowych. Za ich pośrednictwem adwokaci są w stanie pokierować sprawą sądową, a Wysoki Sąd do wydania wyroku. Każdy ze świadków posiada nałożone obowiązki, lecz prócz tego przysługuje mu mnóstwo praw, o których może nie zdawać sobie sprawy. Dotyczy to również dziennikarzy, wystepujących przed sądem na przykład w związku z opisanymi przez nich wydarzeniami.

artykuł sponsorowany

Prawa i obowiązki dziennikarza jako świadkaźródło: kancelariapawelczak.pl

Istotne prawa przysługujące świadkowi


Podstawowym prawem świadka, które dotyczy również dziennikarzy, jest możliwość do odmowy przy składaniu zeznać. Prawo obowiązuje podczas toczących się rozpraw sądowych, podczas których świadek jest postawiony do składania zeznań przeciwko bliskiej mu osobie. Świadek ma wybór w obrębie takich okoliczności. Może bez problemów zeznawać przeciwko bliskiemu lub zrezygnować ze składania zeznań.

Kolejnym prawem jest odmowa odpowiedzi na postawione mu pytania. Prawo to jednak nie tyczy się każdego pytania. Skoncentrowane jest ono wyłącznie do pytań, które mogą zaszkodzić świadkowi lub bliskiej mu osobie, co ostatnie doprowadzi do odpowiedzialności karnej lub innych konsekwencji sądowych.

Ważnym prawem jest również możliwość przesłuchiwania z wyłączeniem jawności. Prawo to obowiązuje w przypadku, kiedy składane zeznania mogą urazić świadka lub jego bliskich na utratę utratę czci.

Prawo chroniące dziennikarzy


Przy prawie świadków należy wspomnieć o niezwykle istotnym prawie prasowym, które obejmuje dziennikarzy i wszystkie osoby publikujące materiały na łamach redakcji. Autorom materiałów prasowym przysługuje prawo do zachowania anonimowości przy składaniu zeznań w postaci dowodów będących materiałami prasowymi lub o zbliżonym charakterze. Autorzy mają prawo zastrzec dane osoby lub mogące wpłynąć na ujawnienie ich identyfikacji. Dziennikarz może być zwolniony z zachowania tajemnicy pod warunkiem wyrażenia zgody na ujawnienie danych.

Podstawowe obowiązki świadka


Obowiązkiem świadka jest wstawienie się w wyznaczonym terminie do składania zeznań. Dziennikarz nie jest tu wyjątkiem. Jeśli świadek nie pojawi się tego dnia w sądzie, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej.

Kolejnym obowiązkiem jest złożenie przyrzeczenia o mówieniu prawdy. Złamanie przyrzeczenia podczas składania zeznań może doprowadzić do kary pozbawienia wolności. Maksymalny wyrok w tym przypadku wynosi 3 lata. Z obowiązku do składania przyrzeczenia są zwolnione osoby wcześniej skazane za to lub do 17 roku życia.

Kary finansowe wynikające z braku wstawiennictwa świadka na przesłuchanie wynikają wyłącznie z braku usprawiedliwienia. Każda nieobecność usprawiedliwiona chorobą, kalectwem lub inną czynnością niepozwalającą na wstawienie się tego dnia, może zostać uznana. W tym przypadku Wysoki Sąd dopuszcza się do wyznaczenia innego terminu przesłuchania, który będzie odpowiedni dla osoby przesłuchiwanej.

Autor: kancelariapawelczak.pl

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Brushing scam. Czym jest oszustwo na darmową paczkę

Piotr Rozmiarek
Brushing Scam to technika cyberprzestępców, wykorzystująca kanały offline. Polega na wysłaniu ci niespodziewanej, darmowej paczki. Co zrobić, gdy taką otrzymasz? Czy niesie to za sobą niebezpieczeństwo i czy musisz ją zwrócić? Podpowiadają eksperci z zespołu Bitdefender.pl.

Co o tobie wie dostawca internetu? Dane i logi, które przechowują ISP

Krzysztof Top VPN
Czy stosując popularne środki bezpieczeństwa, takie jak programy antywirusowe lub przeglądanie stron w trybie prywatnym zapewniasz ochronę swoim danym i informacjom, które przesyłasz za pośrednictwem sieci? Nie do końca.

Projekt rozporządzenia o zapobieganiu treściom terrorystycznym w sieci

Małgorzata Kurowska
Nowe rozporządzenie może wywrzeć istotny wpływ na bieżące funkcjonowanie serwisów internetowych w całej Unii Europejskiej. Niebezpodstawne mogą okazać się nawet obawy wskazujące na ryzyko cenzury treści publikowanych w internecie.

Influencerzy i reklama. Kodeks dobrych praktyk

Newseria
W polskich social mediach mamy do czynienia z ogromnym problemem scamu i kryptoreklamy w działaniach promocyjnych influencerów. Działalności twórców coraz mocniej przygląda się UOKiK, który wszczął już pierwsze postępowania wobec paru internetowych gwiazd. Do tej pory praktyki wyznaczał rynek, a nie jasne zasady.

Ekonomia cyberprzestępców. Jak utrudnić życie hakerom

Carlos Asuncion
Każdy biznes kieruje się w swoich działaniach analizą kosztów i potencjalnych korzyści. Tak samo działają internetowi oszuści. Głównym motywatorem ich działań jest zysk. Na ich rachunek zysków i strat wpływają dwa kluczowe czynniki: koszt operacji i zmieniający się krajobraz cyberbezpieczeństwa.

Czego nie chroni prawo autorskie? Porady prawne Legalnej Kultury

Paweł Kowalewicz
Tyle się mówi (i pisze) o różniej maści przedmiotach prawa autorskiego i jemu praw pokrewnych. Utwory pierwotne, utwory zależne, artystyczne wykonania, fonogramy itd., itd. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wskazuje na konkretne kategorie „wytworów”, które nie są objęte taką ochroną. 

Dyrektywa o prawie autorskim. Najważniejsze skutki i zagrożenia

Aleksander Tarkowski
Wrześniowe głosowanie Parlamentu Europejskiego nad dyrektywą o prawie autorskim w jednolitym rynku cyfrowym może radykalnie zmienić internet, jaki znamy. Projekt unijnego prawa, porównywany do porozumienia ACTA, już doprowadził do serii ulicznych demonstracji.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24