menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

9.02.2012 Rynek medialny

Jak dziennikarze wykorzystują media społecznościowe

Bartłomiej Dwornik

Przede wszystkim szukają inspiracji. Głównie na blogach, nieco rzadziej na Facebooku. W to, co znajdą - z reguły nie wierzą, a przynajmniej podchodzą z dużą rezerwą. Choć ocena wiarygodności kompletnie nie idzie w parze z atrakcyjnością - wynika z badania Dziennikarze i Social Media 2011, opublikowanego przez Multi Communications.

Do tego, że media społecznościowe ich inspirują przyznaje się blisko 60 procent ankietowanych. O połowę mniej popularne są komentarze i opinie, a najrzadziej cyfry i fakty - wynika z badania Dziennikarze i Social Media 2011, opublikowanego przez Multi Communications.

Czego dziennikarze szukają w mediach społecznościowych Multi Communications, Dziennikarze i Social Media 2011

Dziennikarze najchętniej odwiedzają blogi, które również są najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy i informacji spośród wszystkich serwisów mediów społecznościowych. Na drugim miejscu pod względem popularności i wiarygodności uplasował się Facebook, a na trzecim - w obu kategoriach - Wikipedia. Można zauważyć prawidłowość - kolejność w rankingu wiarygodności jest taka sama jak w rankingu popularności.

Popularność serwisów społecznościowych w pracy dziennikarzy Multi Communications, Dziennikarze i Social Media 2011

Jak wynika z badania Multi Communications, Informacje znajdowane przez dziennikarzy w mediach społecznościowych są dla dziennikarzy znacznie bardziej atrakcyjne niż wiarygodne. Co czwarty ankietowany wysoko ocenił wiarygodność tych informacji, ale żaden - bardzo wysoko. Nikt nie wskazał natomiast niskiej albo bardzo niskiej atrakcyjności informacji publikowanych w serwisach social media. Wysoko i bardzo wysoko ocenia ich wiarygodność około 60 procent respondentów.

Wiarygodność i atrakcyjność mediów społecznościowych Multi Communications, Dziennikarze i Social Media 2011

Polscy dziennikarze - jak sami przyznają - dość często korzystają z serwisów społecznościowych. Służbowo posługuje się nimi regularnie prawie dwie trzecie ankietowanych. Do prywatnych celów używane są jeszcze chętniej - pojawianie się tu deklaruje nawet trzy czwarte pracowników mediów..

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez dziennikarzy Multi Communications, Dziennikarze i Social Media 2011

Sondaż został zrealizowany środkami własnymi Multi Communications w listopadzie 2011 r. W sumie odpowiedzi udzieliło ponad 110 dziennikarzy reprezentujących różnego typu media (np. prasa, internet, TV) oraz zajmujący się różną tematyką (biznes, nowe technologie, lifestyle).

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Bańki informacyjne. Badanie użytkowników Instagrama, Tik Toka i You Tube

Urszula Kaczorowska
Aż 96 proc. czasu spędzonego w internecie ludzie poświęcają na wszystko, tylko nie konsumowanie informacji. Tylko 6 proc. treści, którą użytkownicy Facebooka widzą na swoim profilu, dotyczy wiadomości społeczno-politycznych (wliczając w to treść śmiesznych memów i rolek). I tylko połowa tej treści jest zgodna z ich przekonaniami.

Jak dziennikarze korzystają z mediów społecznościowych

Multi Communications
Do częstego profesjonalnego korzystania z mediów społecznościowych w pracy zawodowej przyznaje się 2/3 dziennikarzy w naszym kraju. Największym zaufaniem obdarzają blogi.

Nielegalne wideo w internecie. Analiza jak często i kiedy je oglądamy

Monika Koziar
Czy tak często korzystamy z nielegalnych źródeł do oglądania materiałów wideo jak nam się wydaje? Jakie są tego najczęstsze przyczyny? Wyniki badania internautów z czerwca i lipca 2017 roku.

Sztuczna inteligencja w mediach. Kiedy AI zastąpi dziennikarzy?

Y Dzięgielewski
Jednym z największych wyzwań w tworzeniu treści jest po prostu nieustanna kreatywność. Zazwyczaj to autor ustala „background” i strukturę tekstu, dostosowaną do wytycznych. Co więcej, musi też ten tekst napisać i oddać do korekty. Przy dwóch ostatnich czynnościach od niedawna pomoże nam AI.

Zawodowi dziennikarze przestaną lekceważyć amatorów

Krzysztof Urbanowicz
Wpisy na blogach, zdjęcia i wideo tworzone przez internautów są szansą dla tradycyjnych mediów. Do takich wniosków doszli specjaliści z Deloitte Trends Predictions.

Polacy czytają coraz mniej? Niekoniecznie!

Bartłomiej Dwornik
W wojnie o czytelnika prasa wydaje się być już zdaniem wielu medioznawców na pozycji straconej, choć oczywiście nie zniknie całkowicie. Jej głównym rywalem jest internet.

Co oglądają internauci i gdzie surfują telewidzowie. Badanie Gemius

KF
Jednoźródłowy pomiar konsumpcji mediów oraz analiza jakościowego kontaktu z reklamą w wielu mediach i na różnych urządzeniach (komputery osobiste i laptopy, urządzenia mobilne, TV, radio) zapewniają reklamodawcom i marketerom lepsze planowanie oraz optymalizację działań marketingowych.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24