menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

2.02.2012 Rynek medialny

Radio w 2011 roku. Ponad 24 miliony słuchaczy dziennie

Krzysztof Głowiński, Komitet Badań Radiowych

Trzeci rok z rzędu zasięg dzienny radia ogółem utrzymywał się na poziomie ponad 80 proc. Oznacza to, że w 2011 roku średnio każdego dnia radio włączało 24,3 mln słuchaczy.

Według najnowszych badań Radio Track, w 2011 roku zasięg dzienny radia ogółem wynosił 80,4 proc., a zasięg tygodniowy – 94,9 proc. Ponad jedna czwarta słuchaczy (27,7 proc.) ma włączony odbiornik przez ponad 6 godzin dziennie. W grupie komercyjnej (osoby w wieku 16-49 lat) zasięg dzienny jest jeszcze wyższy – średnio każdego dnia 83,1 proc. osób z tego targetu włącza radio. Przynajmniej raz w tygodniu – 96 proc.

Zasięg radia ogółem, 2011 Radio Track, Millward Brown SMG/KRC, fala: I-XII 2011, target: wszyscy, 15-75 lat


Szczyt popularności radia to godziny poranne – po godzinie 9 zasięg wynosi 28,5 proc. Jednak bardzo wysoki zasięg, powyżej 20 proc., utrzymuje się aż do godziny 16. W dni powszednie poranny peak jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 30 proc. (30,4 proc.), a słuchalność na poziomie powyżej 20 proc. utrzymuje się do godziny 17.
W grupie komercyjnej w dni powszednie kulminacja zasięgu przypada na godzinę 10 i wynosi 31 proc. Do końca dnia zasięg jest znacząco wyższy niż wśród wszystkich respondentów.

Zasięg radia w ujęciu godzinowym, 2011 Radio Track, Millward Brown SMG/KRC, fala: I-XII 2011, target: wszyscy, 15-75 lat


Najchętniej radia słuchamy w domu – każdego dnia włącza je w swoim mieszkaniu 16,2 mln osób. W samochodzie – 10,3 mln, a w pracy – 4,3 mln osób. Coraz chętniej też używamy komórek jako radioodbiorników. Już ponad jedna trzecia (34,4 proc.) słuchaczy deklaruje, że zdarza im się słuchać radia przy pomocy telefonu komórkowego. W 2010 roku było to 32,1 proc., a w 2009 – 28,9 proc. W grupie komercyjnej ten odsetek jest jeszcze wyższy i w 2011 roku wynosił 43,9 proc.

Najwyższe zasięgi radio notuje w najatrakcyjniejszych dla reklamodawców targetach: wśród osób dobrze wykształconych, zajmujących kluczowe stanowiska w firmach. W 2011 roku średnio dziennie radia słuchało 84,2 proc. osób z wyksztalceniem wyższym. Zasięg dzienny wśród osób z wyksztalceniem średnim wynosił 81 proc., z wykształceniem zawodowym – 78 proc., a z wykształceniem podstawowym – 75,9 proc.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę sytuację zawodową badanych najwyższy zasięg radio notowało wśród dyrektorów i przedstawicieli wolnych zawodów (85,5 proc.), właścicieli firm (85,1 proc.) i pracowników umysłowych (84,9 proc.).

Najpopularniejszą rozgłośnią w Polsce w ubiegłym roku był RMF FM. Rozgłośnia z Krakowa utrzymała pozycję lidera, jednak jej przewaga nad drugim Radiem ZET nieznacznie zmalała. Publiczna Jedynka straciła w ciągu roku cały punkt procentowy zasięgu, dzięki czemu odzyskująca słuchaczy Trójka zmniejszyła dystans do podium.

						styczeń - grudzień 2010	styczeń - grudzień 2011
Radio RMF FM 27,3% 26,0%
Radio ZET 16,1% 16,2%
Jedynka - Program 1 Polskiego Radia 12,9% 11,9%
Trójka - Program 3 Polskiego Radia 7,5% 8,2%
Radio Maryja 2,0% 2,1%
ESKA ROCK 1,5% 1,5%
Radio TOK FM 1,3% 1,3%
Dwójka - Program 2 Polskiego Radia 0,8% 0,6%
CHILLI ZET 0,4% 0,5%
Czwórka – Program 4 Polskiego Radia 0,2% 0,4%
Radio PiN 0,2% 0,2%
n= 84168 84220

Badanie Radio Track - KBR, MillwardBrown SMG/KRC

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Telewizja internetowa. Monitory wypierają telewizory

Bartłomiej Dwornik
Badania pokazują, że choć wideo w sieci ciągle jeszcze przegrywa z tradycyjną telewizją pod kątem ilości czasu przy nim spędzanego, to jednak ten czas się znacząco zwiększa.

E-gazety w Polsce

Bartłomiej Dwornik
Trzej najwięksi dystrybutorzy cyfrowych wydań prasy w Polsce sprzedają miesięcznie około 270 tysięcy egzemplarzy e-czasopism - wynika z analizy portalu Money.pl.

Przyszłość lokalnych informacji. Analiza Reuters Institute

BARD
Wydawcy lokalnej prasy wyraźnie przegrywają wyścig o czytelnika z internetem. Drukowana prasa lokalna jest źródłem informacji jedynie dla kilkuprocentowego odsetka lokalnych społeczności - wynika z badania Reuters Institute, cytowanego przez European Journalism Observatory.

Pseudodemokracja i media - garść refleksji

Grzegorz D. Stunża
Raz na cztery lata serwuje się obywatelom wybory, które wolnymi wyborami na pewno nie są. Sondaże, zastępują część procesu wyborczego i kształtują opinie oraz preferencje wyborcze.

Sztuczna inteligencja w mediach. Kiedy AI zastąpi dziennikarzy?

Y Dzięgielewski
Jednym z największych wyzwań w tworzeniu treści jest po prostu nieustanna kreatywność. Zazwyczaj to autor ustala „background” i strukturę tekstu, dostosowaną do wytycznych. Co więcej, musi też ten tekst napisać i oddać do korekty. Przy dwóch ostatnich czynnościach od niedawna pomoże nam AI.

Influencerzy i ekologia. Wyniki badania Influence Power Index

Agnieszka Supińska
Nadal niewiele gwiazd kojarzy się Polkom i Polakom z troską o środowisko. W najnowszej edycji badania Influence Power Index, realizowanego przez EssenceMediacom, zdecydowanie dominują kobiety. Zwraca też uwagę brak przedstawicieli pokolenia Z.

Klęska telewizyjnych programów informacyjnych. Tracą widzów

Adam Bodziak, Tomasz Kamyk
Analiza widowni na przestrzeni ostatnich lat jest wymowna. Widzowie odwracają się od niemal wszystkich głównych graczy. Jedynym wyjątkiem jest Panorama.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24