menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

12.11.2011 Warsztat reportera

Rola tradycyjnych mediów w public relations

Flor Calveiro

Najnowsze badania trendów Worldcom PR Group EMEA pokazały, że mimo rosnącego znaczenia social media, pozycja "tradycyjnych" mediów jest niezachwiana i nadal odgrywa kluczową rolę w działaniach public relations.

Worldcom Public Relations Group ogłosiła wyniki badania trendów PR w Europie. Wyniki pokazały pewne podobieństwa między krajami Europy, głównie w kontekście uznawania dzienników jako kluczowego medium. Do innych ważnych mediów zaliczono portale newswire, czasopisma, radio i telewizję oraz blogi. Rola tych ostatnich jest szczególnie ważna i silniejsza od prasy drukowanej w przypadku pozycjonowania marek odzieżowych i produktów kosmetycznych w internecie.

W przypadku wprowadzania na rynek nowego klienta, najbardziej popularnym działaniem public relations są spotkania z dziennikarzami typu one-to-one, a także śniadania/lunche prasowe z grupą wybranych dziennikarzy. Na poziomie europejskim odnotowano różnice w sposobach realizacji tego typu przedsięwzięć. Firmy z Europy Południowej preferują organizację konferencji w jednym mieście, nie są też zwolennikami masowych eventów. W Europie Wschodniej z kolei dominują masowe konferencje, organizowane w więcej niż jednym mieście. W krajach Europy Środkowej cenione są przede wszystkim bezpośrednie spotkania z dziennikarzami, a w Europie Północnej - śniadania i lunche prasowe.

Na poziomie europejskim największym zainteresowaniem dziennikarzy cieszą się wydarzenia i konferencje dotyczące dóbr konsumpcyjnych, zaś najmniejszym – farmaceutyczne. Badania Worldcom pokazały również istotne różnice pod względem zainteresowania tematyką wydarzeń. Przykładowo, organizując konferencję “technologiczną” w jednym z państw Europy Południowej lub Wschodniej, możemy spodziewać się na niej statystycznie więcej dziennikarzy, niż gdybyśmy organizowali ją w Europie Północnej lub Środkowej. Ponadto, dziennikarze Europy Centralnej są najbardziej wybredni, jeśli chodzi o udział w konferencjach wyjazdowych.

Warunkiem ich uczestnictwa w konferencji w innej lokalizacji jest bowiem szczególne zainteresowanie daną tematyką oraz pokrycie kosztów podróży (dla porównania, w Europie Północnej 40 proc. dziennikarzy wzięłoby udział w konferencji, nawet pokrywając koszty podróży z prywatnych środków). Członkowie Worldcom uważają również, że zagraniczne informacje prasowe powinny być tłumaczone na język lokalny. Wyjątkiem w tej kwestii są media portugalskie, które – w przypadku informacji z Brazylii – wolą otrzymywać informacje prasowe w języku angielskim, aniżeli w brazylijskiej wersji języka portugalskiego.

Prawie 30 procent członków Worldcom postrzega Facebooka jako skuteczne narzędzie do realizacji kampanii B2B. Praktyka ta jest szczególnie popularna w Europie Wschodniej (polecało ją 75 proc. ankietowanych firm z tego obszaru). W krajach Europy Północnej Facebook w ogóle nie jest narzędziem wykorzystywanym do prowadzenia komunikacji biznesowej. Ponadto, większość partnerów (70,6 proc.) stwierdziła, że Twitter nie jest popularnym narzędziem do prowadzenia komunikacji, używanym przez mniej niż 25 proc. dziennikarzy.

Wyniki badania są bardzo ciekawe, gdyż pozwalają nam na poznanie wspólnych trendów w branży PR w Europie; informują również o podstawowych różnicach. Prowadząc działania PR należy bowiem pamiętać, że każdy kraj posiada unikalne cechy, które czynią go wyjątkowym. W konsekwencji, sposób prowadzenia tych samych działań za granicą może się znacznie różnić – powiedziała Imma Folch, szefowa marketingu Worldcom EMEA. - Badania pokazują, jak elastyczny musi być rynek usług public relations. W tej branży nie ma wręcz miejsca na stosowanie standardowych schematów, nieadekwatnych do potrzeb i wymagań rynku. Prowadzenie działań na poziomie międzynarodowym i międzykulturowym wymaga poznania tamtejszego rynku po to, aby swojej firmie jak i klientowi oszczędzić potencjalnego faux pax – dodała Anna Garwolińska, prezes Glaubicz Garwolińska Consultants.

***
Badanie przeprowadzono w grudniu 2010 roku wśród 17 agencji z Europy Środkowej (Niemcy, Holandia, Szwajcaria i Austria), Wschodniej (Czechy, Litwa, Polska, Rosja, Słowenia i Turcja), Północnej (Dania, Finlandia, Wielka Brytania) i Południowej (Francja, Włochy, Hiszpania i Portugalia). Jego celem była identyfikacja różnic między regionami oraz analiza trendów pod kątem mediów w Europie, w następujących sektorach: turystyka, Public Affairs, farmaceutyka, IT, technologia i elektronika, zdrowie, moda i kosmetyki, artykuły spożywcze, napoje oraz dobra konsumpcyjne.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Maciej Orłoś dzieli się wiedzą "O sztuce wystąpień publicznych"

Krzysztof Fiedorek
Wystąpienia publiczne są jak jazda samochodem - mistrzostwa nabiera się w praktyce. Jednak warto też mieć dobrego instruktora i doradcę, szczególnie na początku. [Patronat Reporterzy.info]

Ofiarnik i ofiara

Katarzyna Bocheńska
Wywiad z Magdaleną Hodalską, autorką niezwykłej książki "Korespondent wojenny. Ofiarnik i ofiara we współczesnym świecie".

Jacy dziennikarze - takie media

Małgorzata Misztal
Dziennikarstwo jest rodzajem powołania i ktoś, kto chce dobrze pełnić obowiązki wiążące się z tą profesją, nie może jej traktować jako "zwyczajnej" pracy.

Metodyka prowadzenia warsztatów dziennikarskich

dr Lidia Pokrzycka
Podstawy dziennikarstwa prasowego, propagandy i perswazji - elementy edukacji medialnej. <i>Materiały Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina</i>

Warto wierzyć [LINK]

Krzysztof Piekarski
Pierwszy naczelny Playboya, autor książek, programów telewizyjnych. Żywe uosobienie tego, jak konsekwencja i upór mogą zaprowadzić do alei sukcesu. [Wywiad z Tomaszem Raczkiem pochodzi z serwisu www.dziennikarz.prv.pl. Był publikowany w magazynie Networkmagazyn.pl]

Wysyłanie informacji prasowych w internecie

Krzysztof Janik
Redaktor, który odpowiada za jej dystrybucję informacji prasowej ma cel, by dotrzeć do jak największej liczby osób i wzbudzić zainteresowanie opisywanym tematem czy produktem. W tym artykule podpowiadamy początkującym dziennikarzom gdzie i jak wysyłać informacje prasowe w internecie, aby zwiększyć szansę na jej publikację.

Media lokalne - wpływ właściciela

Bartłomiej Dwornik
Redaktor naczelny - w myśl zapisów Prawa Prasowego - odpowiadać powinien za treść przygotowywanych przez redakcję materiałów oraz sprawy redakcyjne i finansowe redakcji. Tyle teoria.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24