menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

22.01.2024 Marketing i PR

Rok 2024 pod znakiem rekrutacji multigeneracji? Raport Aplikuj.pl

Nasz Patronat

Multigeneracja na rynku pracy jest faktem, z którym muszą się zmierzyć zarówno pracodawcy, jak i rekruterzy. O tym, że siła zespołu tkwi w jego różnorodności, mówi się często. Zdecydowanie rzadziej zwraca się uwagę na wyzwania, które niesie ze sobą zjawisko wielopokoleniowości podczas procesu rekrutacji i w miejscu pracy. Obraz aktualnej sytuacji na rynku prezentuje raport „Rekrutacja multigeneracji – trendy i wyzwania w 2024 r.” opublikowany przez portal Aplikuj.pl. Patronem medialnym jest tygodnik Reporterzy.info.

Multigeneracje na rynku pracy – szansa czy zagrożenie?


Doświadczenie zawodowe, oczekiwania wobec pracodawcy, motywacje, umiejętności, a nawet styl życia – to tylko kilka przykładowych aspektów, którymi różnią się poszczególne pokolenia. Gdy Baby boomersi oraz przedstawiciele generacji X i Y nauczyli się ze sobą pracować, a rekrutacja wielopokoleniowa nie sprawiała specjalistom większych problemów, na rynek pracy wkroczyły „Zetki”. Osoby urodzone od połowy lat 90. do początku XXI wieku okazały się sporym wyzwaniem nie tylko dla starszych „kolegów z pracy”, lecz także rekruterów.

- Dane z naszego raportu są dość optymistyczne: aż 42 proc. ekspertów z branży HR uważa, że wielopokoleniowość to szansa dla rynku pracy. Różnorodność faktycznie może przełożyć się na sukces firmy - to opcja na zbudowanie zespołu, którego członkowie będą uzupełniali się kompetencjami, a jednocześnie wymieniali doświadczeniem i wiedzą. Pracownicy z dużym stażem często pełnią funkcję mentorów nowo zatrudnionych osób, z kolei przedstawiciele pokolenia Z są oknem na świat technologicznych nowinek - mówi Izabela Foltyn, kierownik ds. sprzedaży Aplikuj.pl.

Rok 2024 pod znakiem rekrutacji multigeneracji? Raport Aplikuj.pl Rok 2024 pod znakiem rekrutacji multigeneracji? Raport Aplikuj.pl Rok 2024 pod znakiem rekrutacji multigeneracji? Raport Aplikuj.pl

Czy rekruterzy szkolą się z zakresu rekrutacji wielopokoleniowej?


Mimo że multigeneracje są aktualnie jednym z ważniejszych wyzwań branży HR, jedynie co czwarty specjalista uczestniczył w szkoleniu z tego zakresu. Tymczasem jak wskazują eksperci, wiedza z zakresu zróżnicowanych zachowań i oczekiwań przedstawicieli poszczególnych pokoleń jest jednym z kluczowych aspektów wpływających na skuteczność procesu rekrutacji oraz efektywność zarządzania zespołem.

REKLAMA

- Rzeczywistym wyzwaniem jest zrozumienie i zaakceptowanie różnic, które występują między skrajnymi generacjami i zarządzanie nimi w taki sposób, aby wykorzystać potencjał poszczególnych grup oraz zachęcić i zmotywować ich przedstawicieli do wzajemnej inspiracji i rozwoju. Aby osiągnąć taki efekt, rekruterzy i inni pracownicy działów HR muszą zgłębić temat multigeneracji, biorąc udział w szkoleniach i zapoznając się z najnowszymi raportami z tego zakresu - wyjaśnia Monika Kikolska, HR specialist WhitePress.

W poszukiwaniu najlepszy kanałów dotarcia 


Poza serwisami i job boardami, które są najchętniej wybieranymi rozwiązaniami, rekruterzy wykorzystują w swojej pracy również social media, grupy i fora z ofertami pracy czy decydują się na reklamę internetową. Wybór kanałów rekrutacji powinien jednak być dostosowany do specyfiki firmy i profilu przyszłego pracownika.

- Internet jest podstawowym źródłem szukania kandydatów, stąd zgadzam się z wynikami raportu Aplikuj.pl, że portale społecznościowe, fora z ofertami pracy są najskuteczniejszym narzędziem w pozyskiwaniu kandydatów. W mojej pracy również z nich korzystam. Ułatwiają codzienną pracę, stanowią miejsce, gdzie możliwe jest przedstawienie firmy oraz oferty pracy. Poprzez analizę profili kandydatów można w pierwszym etapie rekrutacji zrobić selekcję i nawiązać kontakt z interesującymi osobami - mówi Honorata Jasek, specjalista ds. rekrutacji i kadr w Prosperplat

Rekrutacja multigeneracji w 2024 roku


Poza wyborem kanału dotarcia istotne są również techniki rekrutacyjne. Mimo że branża nie korzysta jeszcze aktywnie ze szkoleń, to w praktyce specjaliści dostosowują procesy rekrutacji do różnych grup wiekowych – robi to już 6 na 10 rekruterów. A jak sytuacja wygląda w kwestii sposobów prowadzenia rekrutacji? Choć po okresie pandemii wielu kandydatów i rekruterów przywykło do rekrutacji online, nie wszyscy chętnie w niej uczestniczą. Najwięcej zastrzeżeń do takiej formy mają Baby boomersi, którzy zdecydowanie preferują spotkania na żywo. Z kolei większość „Zetek” woli odbyć rozmowę przez internet. 

Rok 2024 pod znakiem rekrutacji multigeneracji? Raport Aplikuj.pl
- Ta rozbieżność w podejściu do procesu rekrutacji i sposobu przeprowadzenia rozmowy wynika z kilku czynników. Z jednej strony starsze pokolenia często wychodzą z założenia, że rozmowa na żywo jest okazaniem szacunku do firmy i do osoby rekrutującej, ponadto wyrażają częściej obawy, że podczas rozmowy online może dojść do problemów technicznych - komentuje Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, coach kadry managerskiej.

- Rozmowy rekrutacyjne przeprowadzane za pośrednictwem różnego rodzaju komunikatorów są dla Zetek nie tylko wygodną opcją, dającą możliwość przeprowadzenia jej z dowolnego miejsca na świecie, ale także dają poczucie komfortu psychicznego dla młodego kandydata czy kandydatki. Za ekranem można się niejako „schować". Nie widać sylwetki w całości, światło może nas lekko zasłaniać, a rekruter nie zobaczy tak łatwo, że dana osoba się np. denerwuje (drżą ręce etc.) - dodaje Maja Kukiełka, psycholog-psychoterapeutka Gestalt.

REKLAMA

W wielopokoleniowej rekrutacji znaczenie ma nie tylko jej forma, lecz także przebieg. Specjaliści HR muszą mieć na uwadze, że rozmowa z pokoleniem Z i baby boomersami będzie wyglądała zupełnie inaczej, a na każdą z tych opcji należy być dobrze przygotowanym.

- Osoba zajmująca się rekrutacją wielopokoleniową powinna rozróżnić dwie kwestie: to, w jaki sposób i jakim językiem jest prowadzona rekrutacja oraz czego ona dotyczy. W tym drugim przypadku wszystko zależy od firmy, która poszukuje nowych pracowników – zakładamy, że tworzy ona otwarte, wielopokoleniowe miejsce pracy. To powinno również znaleźć odzwierciedlenie w podejściu rekrutera - tłumaczy Kamil Kozłowski, HR business partner w Intrum.

Rok 2024 pod znakiem rekrutacji multigeneracji? Raport Aplikuj.pl
Podsumowując, branża HR w znaczącej większości przychylnie patrzy na zjawisko wielopokoleniowości i upatruje w tym ogromną szansę dla rynku pracy. W najbliższym czasie dla rekrutujących, jak i pracodawców wyzwaniem okazać się może usuwanie ewentualnych barier komunikacyjnych między pokoleniami, a także barier technologicznych. Jakie jeszcze wyzwania czekają na branże w 2024 roku? 

Przeczytaj Raport Aplikuj.pl „Rekrutacja multigeneracji – trendy i wyzwania w 2024 r.”
https://www.aplikuj.pl/raporty/rekrutacja-multigeneracji-trendy-i-wyzwania-w-2024 

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

#MamyNaToRadę! Bezpłatne porady parentingowe dla rodziców

patronat Reporterzy.info
Masz pytanie do pedagoga, psychologa dziecięcego albo logopedy? Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej. Specjalistki, pracujące w przedszkolach i szkołach fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Tygodnik Reporterzy.info jest patronem medialnym Poradni.

Real time marketing. Możliwości i efekty kampanii "tu i teraz"

Diana Polska
Reklamy outdoor mogą towarzyszyć odbiorcom zawsze w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. Pod warunkiem, że są dobrze użyte. Oto przykłady, jak wykorzystać je optymalnie.

Najsilniejsze marki w polskich mediach. Badanie Top Marka

PSMM Monitoring & More
Autorzy badania przeanalizowali ponad 2 miliony tekstów prasowych, 14 milionów internetowych oraz 54 milionów postów, które ukazały się na ogólnodostępnych profilach na Facebooku, Instagramie, Twitterze i YouTubie od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 roku

RakReaton, czyli rekreacją w raka!

Izabela Sałamacha
Spacerujesz, biegasz, jeździsz na rowerze, a może uprawiasz nordic walking? Dołącz do wrześniowego wyzwania RakReaton i dołóż swoje kilometry, aby 100 000 złotych trafiło na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową. To proste i nic nie kosztuje, a satysfakcja z pomagania gwarantowana.

Na czym polega i jakie korzyści daje oklejanie samochodów?

Błażej Cieślar
Popularność, jaką zyskało oklejanie samochodów, można tłumaczyć kilkoma zaletami takiego zabiegu. Najczęściej jednak decydujemy się na taki krok przy zarysowaniu karoserii lub przy chęci zmiany koloru naszego pojazdu. Sprawdźmy, co zyskamy na oklejeniu pojazdu i czy warto to w ogóle robić. [artykuł sponsorowany]

Dobry produkt nie wystarczy. Nadchodzą nowe realia dla marketingu

wywiad Reporterzy.info
- Marki czeka w najbliższych latach wiele sprawdzianów dotyczących wiarygodności czy transparencji. Skończyła się era neutralności - w rozmowie z Reporterzy.info przewiduje Maciej Swoboda, Chief Revenue Officer agencji Funktional.

Muzyka filmowa w reklamach

AlexR
Mówi się, że dobra muzyka filmowa to taka, której widz nie zauważa. A jednak niektóre kompozycje wywarły na popkulturę nie mniejszy wpływ niż filmy, w których ich użyto. Stały się znanymi na całym świecie klasykami, wykorzystywanymi także w produkcjach reklamowych.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24