menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

27.03.2023 Rynek medialny

Co charakteryzuje dobry film?

Arkadiusz Murenia

Jak znaleźć interesującą pozycję filmową? Jakie elementy powinien zawierać dobry film? Czym kierować się przy wyborze filmu? Teoretycznie wydaje się, że jest to wręcz banalne pytanie. Czy aby na pewno?

Co charakteryzuje dobry film?

Dobry film to coś więcej niż tylko dobra chwilowa rozrywka, powiedzą zagorzali fani kina. I tutaj właśnie zaczyna się największy problem, ponieważ określenie „dobry film” jest tak samo trudne do zdefiniowania jak „dobre danie”. Wszystko jest pojęciem względnym i dla każdego z nas może oznaczać coś innego.

Znajdzie się jednak zagorzała grupa krytyków filmowych, którzy będę usilnie twierdzić, że każdą produkcję filmową da się ocenić wg. pewnych ścisłe określonych kryteriów. W końcu tychże kryteriów używa się do oceniania największych produkcji filmowych na świecie. Po części mają oni rację. Przecież jakim cudem w takim bądź razie przyznawane są Oskary i oceniane najlepsze filmy? Muszą istnieć wytyczne, dzięki którym dałoby się ocenić każdą pozycję filmową, czyż nie? Istnieje szereg kryteriów wg. których oceniane mogą być filmy. Inaczej wszystko mogłoby obrócić się w chaos i zapanowałaby anarchia w świecie kina.

REKLAMA

Dzisiaj filmy niszowe i niskobudżetowe zyskują coraz bardziej na popularności, a dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym generowanie interesujących efektów wizualnych jest w dzisiejszych czasach możliwe nawet z ograniczonym budżetem. Jak się często okazuje i to nie tylko w kwestii kinowych mega blockbusterów, istotą dobrego filmu nie mogą być same efekty audiowizualne i jest to argument niepodważalny.

Kryteria, którymi kierują się zawodowi krytycy filmowi przy ocenie nowych produkcji filmowych to m.in.: fabuła, struktura, oryginalność, kreatywność, tempo rozwijania się akcji, kinematografia, jakość dźwięku, muzyka, dialogi, postacie, przesłanie, prawdopodobieństwo polecenia pozycji filmowej przez widza.

Skoro już wiadomo jakie kryteria stosowane są przez profesjonalistów do oceny filmów to pojawia się pytanie, czy tylko one są jedynym nieomylnym wyznacznikiem dobrego filmu? Często w filmie czy w książce chodzi o to, aby każdy znalazł w nim / w niej coś dla siebie. Istotny jest ten uniwersalny element, który sprawia ze film potrafi dotrzeć i zapaść w pamięci szerokiemu gronu odbiorców.

W dobie przesycenia kina i Internetu przeróżnymi produkcjami bardzo ciężko jest znaleźć ten przysłowiowy „dobry” film, który jeszcze długo będziemy wspominać. A w natłoku przeróżnych opinii, które można znaleźć w sieci często godna uwagi pozycja może utonąć w bezkresnym oceanie nieprzychylnych powierzchownych komentarzy. Istnieje wiele przykładów filmów, które zostały docenione dopiero po latach i uznane przez grono zagorzałych fanów kina. W tzw. kinie popcornowym i kinie „jednorazowych” filmów, inaczej nazywanych „jednorazówkami” nie ma nic złego. Jednak status kultowego filmu zyskują tylko nieliczne produkcje. Tak więc, co czynie je tak wyjątkowym?

Poza ponadczasowością i oryginalnym pomysłem, za tzw. dobrymi filmami kryje się wiele innych czynników, które przyczyniają się do tego, że dana pozycja filmowa zapada głęboko w pamięć. Często to, jak widz postrzega dany film może być mocno subiektywne i dla jednego człowieka będzie on czymś wyjątkowym, a dla drugiego niczym szczególnym. Wielu z nas identyfikuje się często z fabułą i bohaterami, co sprawia, że film przypada nam do gustu. Z innej strony film powinien oferować dobrą ucieczkę od szarości dnia codziennego. Choć nie wolno zapomnieć o pozycjach hiperrealistycznych, bazujących na autentycznych wydarzeniach, które potrafią wywołać niesamowite emocje i pozostawić po sobie ślad w naszej pamięć na długi czas.

REKLAMA

Z dodatkowych czynników można uwzględnić tutaj tzw. element metafizyczny, podobnie jak o wielkiej sztuce mówi się często, że obraz ma duszę, tak również jest w przypadku filmów. Niektóre pozycje filmowe potrafią nami bardzo wstrząsnąć lub poruszyć do głębi i jest to mieszanka nie tylko dobrej fabuły, ciekawego pomysłu, ale często indywidualnego utożsamiania się widza z pewnymi aspektami takowej produkcji jak np.: bohaterami czy sytuacjami, którym muszą stawić czoła, no i oczywiście tego „czegoś”, co dla każdego z nas może oznaczać coś innego.

Generalnie nie ma jednoznacznego wyjaśnienia, co cechuje bądź charakteryzuje dobry film. Istnieją jedynie pewne wytyczne, które pomogą nam określić, czy dana pozycja będzie nas w stanie zainteresować, czy nie. Wszystko inne pozostaje w sferze indywidualnego subiektywnego postrzegania danego filmu przez każdego widza z osobna.

artykuł udostępniony przez wartoobejrzec.pl

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Monitoring mediów. Wyzwaniem są social media i regulacje prawne

Klaudia Kulczycka
Firmy monitorujące media w światowym badaniu FIBEP, dotyczącym sytuacji w branży w większości dobrze oceniają swoją kondycję finansową i przewiduje dalszy wzrost dochodów.

Telewizor jest dla starszych. Wyniki badania agencji Starcom

BARD
Dla prawie połowy osób w wieku 18-24 lata urządzeniem pierwszego wyboru do oglądania treści wideo jest laptop. Telewizor wybiera zaledwie co czternasty badany. Dwa razy chętniej filmy oglądają na smartfonach. Proporcje zmieniają się diametralnie w grupie wiekowej 35+.

Młodomowa, czyli młodzieżowy język w oczach językoznawców

Anna Kruszyńska
Zespół językoznawców z Polski oraz Włoch rozpoczął realizację projektu "Młoda polszczyzna na styku kultur. Promocja, wiedza, edukacja". Projekt ma na celu popularyzację wiedzy o nowych zjawiskach językowych, które sprzyjają rozwojowi tzw. młodomowy.

Klasyczne media cytowane chętniej niż internet. Ranking IMM za 2017

BARD
Dziennik Rzeczpospolita, Radio Zet oraz RMF FM otwierają zestawienie najczęściej cytowanych mediów w 2017 roku. W pierwszej dziesiątce znalazł się tylko jeden portal internetowy, Onet.pl. Ranking najbardziej opiniotwórczych mediów Instytutu Monitorowania Mediów ranking zdominowały media klasyczne.

Etykieta online. Co wiemy o uczestnikach spotkań przez internet

Marta Wujek
Jest poprawa. Rok temu 73 proc. ankietowanym zdarzało się podczas spotkań online zajmować swoimi sprawami w tle spotkania, dziś 69 proc. osób podczas spotkania wycisza telefon i inne urządzenia elektroniczne - wynika z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting.

Sztuka dobrego mówienia. Mirosław Oczkoś radzi, jak nie przynudzać

BARD
Jak dobrze mówić i przemawiać? Jak przygotować dobry występ w internecie? Najlepiej nauczą tego ćwiczenia, rady i podpowiedzi jednego z najlepszych w Polsce ekspertów w tej dziedzinie. Do sprzedaży trafia właśnie trzecie wydanie książki dr Mirosława Oczkosia "Sztuka dobrego mówienia. Bez bełkotania i przynudzania". Patronem medialnym jest tygodnik Reporterzy.info.

Koronasceptycy w mediach. Badanie agencji Dentsu

BARD
Mocno widoczny w digitalowych mediach koronasceptycyzm, który bagatelizuje pandemię albo skupia się na teoriach spiskowych, stanowi około 8 procent internetowych treści związanych z koronawirusem. Głównymi źródłami wiedzy o COVID-19 i bieżącej sytuacji są internet, media społecznościowe i telewizja, a coraz częściej także znajomi i rodzina.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24