menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

27.10.2021

Co nie może być znakiem towarowym?

artykuł sponsorowany

Celem znaku towarowego jest odróżnienie towarów i usług swojej firmy od innych na rynku. To czym jest znak towarowy podlega jednak pewnym restrykcjom. W związku z tym wszelkie identyczne lub podobne znaki towarowe, zwłaszcza jeśli są używane dla podobnych towarów, podlegają odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich. Wyszukiwanie znaków towarowych może być w takich sytuacjach bardzo przydatne, aby uniknąć dubli.

Co nie może być znakiem towarowym?fot. Whitepress

Zgłoszenia znaków towarowych składane są do Urzędu Patentowego, który rozpatruje zgłoszenie i informuje polską spółkę o istniejących podstawach odmowy. Polskie Prawo Własności Przemysłowej, a także unijne przepisy o znakach towarowych są wykorzystywane do ochrony znaków towarowych w Polsce.

Jakie cechy decydują o tym co jest, a co nie jest znakiem towarowym?


Oznaczenia zarejestrowane jako znaki towarowe w Polsce muszą posiadać pewne cechy odróżniające je od istniejących. Każdy znak graficzny lub znak, który można przedstawić graficznie, może być zarejestrowany jako znak towarowy. Oto kilka przykładów znaków towarowych: słowa; projekty; ozdoby lub kombinacje kolorów; trójwymiarowy kształt towaru lub jego opakowania; melodie lub inne sygnały akustyczne.

Ochrona znaku towarowego w Polsce trwa 10 lat od daty zgłoszenia i może zostać przedłużona, na życzenie, o kolejne 10 lat.

Główne przepisy regulujące ochronę znaków towarowych w kraju to: ustawa z dnia 30 czerwca 2020 r. Prawo własności przemysłowej z późniejszymi zmianami; rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 2016 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych oraz rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat związanych z ochroną znaków towarowych, wynalazków, wzorów użytkowych itp.

Aby znak towarowy został dopuszczony do rejestracji w Polsce, wymagany jest pewien poziom wyjątkowości i odróżnialności, a właściciele firm muszą przestrzegać obowiązujących kryteriów dotyczących znaków i symboli używanych jako znaki towarowe. Ważna jest również świadomość podstaw odmowy rejestracji w przypadku zgłoszeń znaków towarowych w Polsce.

Rejestracja znaku towarowego w Polsce nie jest przyznawana znakom uznawanym za rodzajowe. Główne podstawy odmowy to, jeśli są to elementy wyłącznie rodzajowe stosowane w handlu: na przykład przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją określonego towaru, takiego jak woda butelkowana, nie mogą zarejestrować znaku słownego składającego się wyłącznie ze słowa „woda”. Tak samo jeśli chodzi o słowa, które weszły do ​​użytku codziennego i potocznego, jak słowa, które są często używane w praktyce, nie mogą być zarejestrowane. Słowa wprowadzające w błąd znaki towarowe również się nie nadają. Wszystko, co może wprowadzać konsumentów w błąd, co do charakteru lub pochodzenia towarów będzie skutkowało odmową. To samo tyczy się symbolu państwa. Znak towarowy zawierający godło, barwy lub hymn Rzeczypospolitej Polskiej nie może być zarejestrowany, nie może też zawierać znaku sił zbrojnych. Znak towarowy nie może zawierać też elementów o wyraźnym charakterze religijnym, kulturowym lub patriotycznym.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Strona internetowa czy mobilna aplikacja?

RAB
Po roku 2010 mobilne aplikacje zyskały na popularności. Startupy typu Snap czy Taxify były synonimem słowa „app”, które silnie kierowało nas w stronę wyłącznie mobilnego oprogramowania. Mobilna gorączka była wszechobecna. Obecnie mamy rok 2020, a obsesja na punkcie aplikacji mobilnych trochę ucichła, natomiast zagwozdka przedsiębiorców co zbudować najpierw – witrynę internetową czy aplikację mobilną, została. [materiał partnera]

Naklejki ścienne do każdego pomieszczenia

artykuł sponsorowany
Naklejki ścienne mogą stanowić nie tylko formę dekoracji, ale i komunikacji. Takie naklejki często kojarzą nam się z wystrojem pokoju dziecięcego, czy generalnie z domem. Nie jest to jednak jedyny prawidłowy sposób ich użycia, wręcz przeciwnie. Naklejki na ścianę mogą znaleźć się właściwie w każdej firmie, przedsiębiorstwie, czy galerii handlowej. Dobrze wykonane, mogą powiedzieć odwiedzającym klientom więcej niż jakiekolwiek słowa. 

Rosyjski alfabet: transkrypcja i wymowa w języku polskim

artykuł gościnny
Odkryj alfabet rosyjski - fundament nauki języka. Zanurz się w sekrety wymowy i ortografii, oraz opanuj strategie skutecznej nauki. Poznaj różnice między literami pisanych a drukowanymi oraz naucz się ich właściwego używania.

Najprostsze sposoby zarabiania przez internet

artykuł partnerski
Szukając dodatkowego źródła zarobku bierzemy pod uwagę różne opcje, ale nie każdy wie, że pieniądze zarabiać możemy również przez internet. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że nie musimy nawet wychodzić z domu, aby poprawić stan budżetu domowego.

Twój e-PIT - czy rozliczanie podatku będzie jeszcze prostsze?

pitax.pl
Obowiązek rozliczenia popularnego PIT-a, który pojawia się wraz z nowym rokiem kalendarzowym, wynika bezpośrednio z przepisów prawa i wielu osobom spędza sen z powiek. Częstotliwość zmiany ordynacji podatkowej wcale nie ułatwia procesu rozliczania podatku, zwłaszcza gdy w grę wchodzą różne odliczenia i ulgi, z jakich można skorzystać. [artykuł sponsorowany]

Styrodur w reklamach - czym jest i jak wykorzystać w kampanii reklamowej?

artykuł sponsorowany
Współczesny rynek reklamowy to miejsce, gdzie kreatywność spotyka się z innowacyjnością. Aby wyróżnić się w gąszczu reklam i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, firmy poszukują nowatorskich rozwiązań. Jednym z nich jest wykorzystanie styroduru – materiału, który zyskał popularność w branży reklamowej ze względu na swoją wszechstronność.

Jakie są etapy aktualizacji serwisu e-commerce PrestaShop wybranej wersji?

artykuł sponsorowany
Prowadząc sprzedaż online na serwisie e-commerce, warto pamiętać o tym, by co jakiś czas aktualizować taką stronę internetową. Nawet jeśli opiera się na PrestaShop, wciąż wymaga instalacji nowszej wersji tej platformy. Jak przebiega aktualizacja i jakie dane można przenieść wraz z instalacją najnowszej wersji?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24