menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

13.09.2021

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracy

Dominika Sobieraj

Niezwykle istotnym elementem dla grafika komputerowego, który poszukuje pracy, jest portfolio, które w tym zawodzie stanowi nieodłączny element CV, będąc niejako jego wizualnym uzupełnieniem i rozwinięciem. [materiał partnera]

materiał partnera

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Anthony Shkraba z Pexels

Portfolio w realny sposób jest odzwierciedleniem umiejętności danego grafika. Ułatwia ono klientowi podjęcie decyzji, w zakresie tego, czy jest zainteresowany aplikacją oraz współpracą z konkretnym grafikiem.

Grafik komputerowy, który chce podzielić się swoimi pracami ze światem ma kilka możliwości. W tym artykule omówimy najpopularniejsze rozwiązania oraz doradzimy, jak stworzyć portfolio, które przyciągnie nowych klientów oraz przekona potencjalnych zleceniobiorców czy pracodawców.

Profil na portalu dla grafików


Grafik, który chce zaprezentować stworzone przez siebie projekty szerszemu gronu ma kilka możliwości. Jedną z nich będzie założenie profilu na portalu dla grafików.

Behance


Przydatne może okazać się założenie konta w serwisie Behance.net, w którym można prowadzić zupełnie za darmo portfolio. Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny serwis dla grafików komputerowych, który przeszedł stosunkowo niedawno szereg udoskonaleń po wykupieniu przez firmę Adobe.

Portfolio założone na portalu Behance wyświetlane będzie w profilu danego grafika. Oprócz tego umieścić można tam skróconą wersję CV oraz szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych umiejętności.

Serwis jest dostępny również dla niezalogowanych użytkowników, co w łatwy sposób daje do niego dostęp potencjalnym klientom. Dzięki temu, osoba rozważająca rozpoczęcie współpracy z grafikiem komputerowym może zobaczyć prace wykonane przez niego dla innych klientów. Dodatkowo grafiki może każdy projekt opatrzeć odpowiednim opisem.

W serwisie Behance znaczenie ma również aktywność dane użytkownika. Więcej dodawanych prac oraz generowanego ruchu, tym większe zainteresowanie naszym profilem. Ciekawą opcją jest również możliwość oddawania prac w toku, które inni użytkownicy mogą komentować czy doradzać.

Dribble


Prawie jednakową popularnością cieszy się strona Dribble.com. Poziom prezentowanych prac jest jednak znacznie wyższy, ponieważ publikować można dopiero po otrzymaniu zaproszenia od innego (zarejestrowanego już) użytkownika.

Niewątpliwą zaletą portalu jest zebrana tam społeczność. Użytkownicy mogą liczyć na przyjazne powitanie oraz bezinteresowną pomoc. Na portalu Dribble znajdziemy też wyszukiwarkę ofert pracy oraz opcję ich dodania, a także możliwość zamieszczenia informacji o dostępności dla przyszłych zleceniodawców.

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Kerde Severin on Unsplash

Rozwiązanie dla ambitnych


Na wyższym poziomie zaawansowania możesz również rozważyć zgłoszenie swoich projektów do różnych zestawień oraz rankingów najlepszych i najciekawszych realizacji. Dodatkowo, jeśli uda Ci się uzyskać tego typu wyróżnienie, możesz pochwalić się tym w swoim życiorysie.

Media społecznościowe


Warto również stworzyć analogiczne portfolio w prowadzonych mediach społecznościowych, przykładowo na Instagramie. Dzięki temu nie tylko pracodawca, do którego aplikowaliśmy będzie miał łatwy dostęp do naszych prac, lecz również może przyciągną one nowych klientów, zainteresowanych zleceniem.

Autorski projekt portfolio


Według niektórych posiadanie własnego portfolio jest bardziej profesjonalne niż zakładanie profilu na jednym z portali. Sam design strony może być dodatkowym atutem i możliwością pokazania swojego stylu i kreatywności. Ponadto, prosty link do własnej domeny będzie łatwiejszy w obsłudze dla mniej zaawansowanych komputerowo zleceniodawców.

O czym pamiętać, tworząc portfolio


Jeśli już decydujesz się na stworzenie autorskiego portfolio, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na usługi zewnętrznego podmiotu, który stworzy dla Ciebie stronę, czy podejmujesz się tego wyzwania sam, reguły pozostają niezmienne.

Nieważne, czy dopiero zaczynasz i zastanawiasz się nad wejściem na wyższy poziom dzięki profesjonalnemu kursowi grafiki komputerowej, czy pierwsze poważne zlecenia masz już za sobą. Oto kilka reguł, które powinieneś znać.

Chwal się najlepszymi projektami


Choć zapewne będzie Cię kusiło, żeby umieścić w portfolio wszystkie swoje prace (w końcu masz praktycznie nielimitowane miejsce do dyspozycji!) i pokazać, ile doświadczenia masz już na swoim koncie, zwykle nie powinieneś tej pokusie ulegać.

Wybierz tylko te prace, które naprawdę lubisz i których poziom uważasz za zadowalający. Inaczej ryzykujesz otrzymywaniem zleceń, które będą odbiegały od Twojego stylu lub znacząco zaniżą Twój ogólny poziom, a przecież zależy Ci na ciągłym rozwoju.

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Tranmautritam z Pexels

Uzupełniaj zasoby na bieżąco


Pamiętaj o ciągłym aktualizowaniu portfolio. Portfolio z najnowszym projektem z przed 2 lat nigdy nie będzie wyglądało kusząco. Możesz nawet pokusić się o dodanie zakładki z pracami, które są dopiero na etapie powstawania. Dzięki temu pokażesz, że wciąż nad czymś pracujesz i jesteś rozchwytywanym grafikiem.

Zadbaj o estetykę wykonania


Nie tylko Twoje prace muszą być schludne i estetyczne. Sama strona powinna zachęcać swoim wyglądem do jej eksploracji. Nie zapomnij też o łatwej nawigacji i czytelnym menu, żeby już na starcie nie zniechęcać potencjalnego zleceniodawcy.

Dodaj referencje


Portfolio to nie tylko miejsce, w którym pokazujesz swoje prace i opowiadasz o sobie. To również miejsce, w którym inni mogą powiedzieć kilka słów o Tobie i współpracy z Tobą. Zawsze po zakończonym projekcie poproś zleceniodawcę o feedback. Wystarczy kilka zdań, które później w ciekawy sposób wkomponujesz w swoje portfolio.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Systemy wystawiennicze

Retio
Targi, konferencje oraz szkolenia to tylko kilka z wydarzeń, które mogą wymagać tego, aby postawić tam systemy wystawiennicze. Warto jednak zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą dobre do zastosowania w odpowiedniej sytuacji. [materiał zewnętrzny]

Przyszłość gier online

bananki.pl
Gry online nadal dostarczają rozrywki i mają grono swoich odbiorców, chociaż wydaje się, że rynek takich gier w ostatnim czasie niewiele się zmienił. Zmieniło się natomiast całe otoczenie, wyrosła ogromna konkurencja ze strony aplikacji mobilnych oraz konsoli, a także zaawansowanych i bardzo rozbudowanych gier z różnymi scenariuszami i wciągającą fabułą. [artykuł sponsorowany]

Jaki dysk M.2 wybrać do komputera biurowego?

artykuł sponsorowany
Praca biurowa bardzo często wiąże się z wykonywaniem wielu różnych zadań na komputerze – wprowadzanie danych, kopiowanie plików, tworzenie tekstów czy grafik. Ważne więc, by komputer chodził płynnie, a wszelkie potrzebne programy uruchamiały się szybko. Może w tym pomóc odpowiedni nośnik SSD. Jaki dysk M.2 wybrać?

Czy Polacy w 2024 planują zmienić zawód lub podnosić kompetencje? [ANKIETA Aplikuj.pl]

nasz patronat
Najbliższe lata mogą być kluczowe dla rynku pracy również w Polsce m.in za sprawą dynamicznego rozwoju nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Wdrażanie rozwiązań AI w wielu firmach zmienia nie tylko sposób wykonywania pracy, ale i niejednokrotnie wymaga od pracowników pozyskiwania nowych umiejętności, a nawet przebranżowienia.

Ile kosztuje wynajęcie billboardu na miesiąc?

artykuł sponsorowany
Jednym z kluczowych czynników, które determinują skuteczność tej formy promocji jest projekt billboardu i jego lokalizacja. Nietrudno się domyślić, że ustawienie reklamy w tłocznym miejscu może sporo kosztować. Ile dokładnie? Sprawdź, ile kosztuje wynajem billboardu.

Ile kosztują wysokiej jakości treści od copywritera?

artykuł sponsorowany
Jeżeli potrzebujesz treści na swoją stronę internetową, bloga czy fanpage – z reguły zgłosisz się po nie do copywritera. Niewątpliwie istotna będzie dla Ciebie cena.Czy warto płacić dużo copywriterowi? Czy też teksty są jedynie wypełniaczem treści i nie należy aż tak się na nich skupiać?

Zalety programów afiliacyjnych

artykuł sponsorowany
Programy afiliacyjne to doskonały sposób na to, by popularni twórcy internetowi - vlogerzy, blogerzy i właściciele poczytnych stron internetowych mogli osiągać zadowalające dochody z tytułu swojej aktywności. Czym dokładnie jest afiliacja, kto może nawiązać współpracę z programem partnerskim i jakie korzyści można z niego wyciągnąć?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24