menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

5.10.2020

Jak wybrać odpowiedni czytnik ebooków?

Materiał zewnętrzny

Czytanie to Twój ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu? Chciałbyś wszędzie zabierać ze sobą książkę, ale czasem okazuje się to niemożliwe? Możesz ułatwić sobie sprawę i zawsze mieć przy sobie nawet kilka dzieł, a to dzięki czytnikowi ebooków. Jaki sprzęt wybrać?

Jak wybrać odpowiedni czytnik ebooków?Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Czytnik ebooków – jak to działa?


Czytnik ebooków przypomina kształtem tablet czy smartfon z dosyć dużym ekranem. Sprzęt ten pozwala na wygodne czytanie ebooków. Takie czytniki są zwykle bardzo poręczne, a ich specjalne ekrany do złudzenia przypominają kartkę papieru. Wszystko po to, aby nasze oczy nie męczyły się nawet podczas długotrwałej lektury, jak ma to miejsce w przypadku czytania na telefonach komórkowych czy tabletach.

Jeśli jesteś molem książkowym i nie wyobrażasz sobie dnia bez literatury, spraw sobie czytnik ebooków. Zapomnisz tym samym o konieczności noszenia ze sobą książek, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku naprawdę grubych tomów. Na wakacje zabierzesz dowolną liczbę tytułów, bez obaw o to, że będziesz mieć nadbagaż. Obsługa czytnika ebooków jest tak prosta i intuicyjna, że prawie każdy sobie z nią poradzi.

Jakie parametry sprawdzić, by wybrać idealny czytnik ebooków?


W sklepach dostępnych jest wiele czytników ebooków, różniących się między sobą rozmiarem, wielkością pamięci, a także marką. To cechy, jakie należy rozważyć, by dopasować produkt do swoich wymagań. Problem w tym, że jeśli kupujesz swój pierwszy czytnik, tak naprawdę nie wiesz, czego powinieneś po nim oczekiwać.

Analizując specyfikację techniczną czytnika ebooków, warto zwrócić uwagę na:

  • rozmiar ekranu,
  • typ ekranu,
  • rodzaj oświetlenia wyświetlacza,
  • obsługiwane formaty plików,
  • wielkość pamięci wewnętrznej,
  • tryb obsługi – panel dotykowy czy przyciski,
  • dodatkowe funkcje czytnika,
  • łączność.

Duże znaczenie może mieć rozmiar ekranu urządzenia. Zdecydowanie większość czytników ma wyświetlacz o 6-calowej przekątnej i wymiarach 12 na 9 cm. Są większe i mniejsze czytniki, ale modele 6-calowe są najbardziej popularne. Dlaczego? Wyświetlacz 8-calowy ma przekątną o długości około 20 cm, co może podwyższyć komfort czytania, ale z drugiej strony większy czytnik trudniej będzie Ci schować w plecaku czy w torebce. Ten sam problem pojawi się w przypadku 10-calowych urządzeń. Z kolei czytniki o 5-calowym wyświetlaczu są bardziej mobilne, ale czytanie na nich książek może być mniej wygodne.

Ekrany w e-bookach mają zwykle rozdzielczość 1448x1072 piksele – Ultra HD. W starszych modelach oraz w tanich czytnikach rozdzielczość może być niższa i wynosić 1024x758 pikseli lub 800x600 pikseli. Wyższa przekładać się będzie na większą szczegółowość oraz wyraźniejsze litery

Poza rozmiarem wyświetlacza, sprawdź także, jaki typ ekranu wykorzystał w swoim urządzeniu producent. Najlepsze są czytniki z ekranem e-papierowym (wykonanym w technologii E Ink), który nie odbija refleksów świetlnych i wygląda jak kartka w książce. Dostępne są też czytniki z ekranem LED, ale choć są one tańsze i pozwalają na oglądanie filmów, niestety mogą powodować dyskomfort podczas czytania. Po kilku godzinach zatapiania się w lekturze, oczy użytkownika mogą zrobić się czerwone i zaczną boleć

Fakt, że producent podaje, że wyświetlacz czytnika to e-papier to jeszcze nie wszystko. Zweryfikuj, z jakim konkretnie wyświetlaczem masz do czynienia:

  • Ekrany Carta – stosowane są m.in. w czytnikach Kindle Paperwhite i PocketBook Touch Lux. Cechuje je bardzo dobry kontrast i naturalny odcień stron.
  • Ekrany Pearl – starsza wersja ekranów E Ink. Występuje w podstawowych modelach czytników Kindle i PocketBook.
  • Ekrany Vizplex – mają wyraźnie słabsze parametry od dwóch poprzednich rodzajów.
  • Ekrany SiPix – charakteryzują się gorszym kontrastem i jasnością.

Od 2012 roku na rynku urządzeń elektronicznych oferowane czytniki e-booków z podświetleniem, które w szczególności przydaje się wtedy, gdy chcesz czytać po zmroku i nie masz dostępu do lampki nocnej. Na co dzień oświetlenie poprawia kontrast. Czytniki, które nie mają tej opcji nazywane są „backlighting”. Ekran czytnika sam nie świeci. Ma diody, które dają nadświetlenie nazywane „frontlighting”. Światło nie będzie Cię raziło w oczy, ponieważ diody mają warstwę światłonośną oświetlającą tekst od góry. Dobrze by było, abyś mógł regulować jasność podświetlenia ekranu – pozwoli Ci to dopasować ją do warunków i indywidualnych preferencji. Niektóre czytniki mają czujnik natężenia światła, który dynamicznie dostosowuje moc podświetlenia.

Istotne jest także, jakie pliki obsługuje czytnik ebooków. Standardowo są to formaty ePUB i MOBI. Oprócz nich mogą to być również pliki PDF, TXT, DOX czy RTF.

Kolejnym kluczowym parametrem urządzenia jest wielkość pamięci wewnętrznej. O ile to, jaki czytnik ma procesor i wielkość pamięci RAM nie będą dla Ciebie tak ważne, to już ilość miejsca na e-książki ma duże znaczenie. Z reguły pamięć wewnętrzna ma pojemność 2–4 GB, co wystarczy na zapisanie nawet 1000 książek w formacie MOBI lub ePUB. Niektóre czytniki mają mniejszą pamięć, ale współpracują z kartami SD lub micro‑SD.

Czytnik może być obsługiwany dotykowo lub przy użyciu kilku prostych przycisków, które pozwalają na przewracanie stron czy wybór odpowiedniej książki do czytania. Jeśli zdecydujesz się na czytnik z nawigacją dotykową, wystarczy, że przeciągniesz palcem po jego powierzchni w bok, z prawej strony na lewą, by przewrócić kartkę. Ułatwia to obsługę menu i konfigurację samego czytnika.

Czytniki ebooków służą przede wszystkim do czytania książek, ale to nie jedyne ich funkcje. Mogą one również dawać możliwość:

  • korzystania ze słownika,
  • surfowania po internecie,
  • odtwarzania filmów,
  • przeglądania zdjęć,
  • instalacji wybranych aplikacji.

Jak wgrać na swój czytnik ebooka kupionego w księgarni online? Najlepiej, by urządzenie zapewniało łączność bezprzewodową, np. modułem Wi-Fi i Bluetooth – ułatwi to przesyłanie plików między czytnikiem a innymi sprzętami. Zdarzają się też produkty mające łączność komórkową 3G, dzięki której możesz korzystać na swoim czytniku z internetu lub pobierać pliki bezpośrednio na niego, co jest szczególnie przydatne np. w podróży.

Jakie akcesoria możesz dokupić do czytnika ebooków?


Wiesz już, jak wybrać odpowiedni dla siebie czytnik ebooków. Skompletuj też potrzebne akcesoria, takie jak m.in. etui chroniące sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi czy zarysowaniami. Okładka może pozwalać na automatyczne wybudzanie czytnika po jej otwarciu. Kup również powerbank, aby nigdy nie okazało się, że czytnik nagle przestanie działać, gdy zapomnisz go naładować.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Sztuka robienia notatek

artykuł sponsorowany
Dobrze przygotowane notatki i umiejętność notowania znaczenie przyspiesza i ułatwia naukę i przyswajanie wiedzy. Zapisywanie informacji wydaje się banalnie proste, jednak aby było to efektywne, trzeba robić to zgodnie z tym jak nasz mózg przetwarza informacje.

Aparat z funkcją Wi-Fi - sprawdź, co jeszcze umożliwia

artykuł sponsorowany
Moduł Wi-Fi w aparacie fotograficznym nie jest tak kluczowym elementem, jak przetwornik obrazu czy obiektyw o dobrych parametrach. Daje jednak szereg możliwości, związanych z bezprzewodowym przesyłaniem zdjęć czy sterowaniem aparatem przez smartfona. Sprawdź, dlaczego aparat z Wi-Fi to dobry wybór.

Kim jest prawnik? To nie tylko adwokat

artykuł sponsorowany
Zawód prawnika to grupa profesjonalistów, którzy praktykują prawo. Prawo to szerokie pojęcie, które obejmuje wiele różnych dziedzin, z których każda ma własny zasób wiedzy i umiejętności. Prawnicy są kształceni do wykonywania zawodu prawnika w jednej lub kilku z tych dziedzin.

O rozwój dziecka zadbasz przez... wspólne posiłki

kampania społeczna
Wspólne posiłki rodziców z dziećmi to nie tylko okazja, żeby zjeść coś pożywnego, ale także szansa na: budowanie poczucia wartości młodego człowieka, dawanie mu przykładu odpowiedzialności oraz dowodów zaufania i szacunku. Jeśli dotąd nie wykorzystywaliście w pełni tej sposobności, zawsze jest dobry moment, żeby zacząć.

Agencja hyperCREW wprowadza na rynek nową markę #DASHRADE

hyperCREW
Strategiczno-kreatywna agencja hyperCREW opracowała strategię wprowadzającą na rynek nową markę #DASHRADE, oferującą produkty funkcjonalne dla sportowców. hyperCREW odpowiada za stworzenie kompleksowej komunikacji marki: nazwy, identyfikacji wizualnej, kreacje, copy oraz strategię marketingową. [artykuł PR]

Czym jest przedszkole freinetowskie? W Pabianicach właśnie takie rusza

Reporterzy.info wspierają
Mieszane grupy wiekowe, żeby młodsi rozwijali się szybciej, a starsi uczyli się opiekuńczości i akceptacji. Autorski program nauki przez rozbudzanie wyobraźni, poczucia odpowiedzialności i świadomość konsekwencji. Już od września w Pabianicach będzie działać pierwsze w całym województwie łódzkim przedszkole freinetowskie. Na czym polega i co daje taki sposób pracy z dzieckiem?

SEO dla e-commerce, czyli jak pozycjonować sklep internetowy

artykuł sponsorowany
Współcześnie rynek e-commerce rozwija się błyskawicznie, a za sprawią pandemii Covid-19 proces ten znacznie przyspieszył. Rosnąca konkurencja to kolejne wyzwania stojące przed sprzedawcami oferującymi produkty online. Dlatego istotne jest odpowiednie pozycjonowanie sklepów internetowych. Dowiedz się, jak zadbać o widoczność biznesu w sieci!

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24