menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

28.08.2018

Czym się różni spadek od darowizny?

pewny-prawnik.pl

Spadek czy darowizna to terminy, o których często słyszymy, jednak nie zawsze jesteśmy świadomi różnic z nich wynikających. Czym jest zatem spadek, a czym darowizna? Jakie skutki prawne pociąga za sobą każde z tych rozwiązań? Jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z każdą z tych form?

artykuł sponsorowany

Czym się różni spadek od darowizny?fot. pewny-prawnik.pl

Czym jest darowizna i kogo dotyczy?


Z darowizną mamy miejsce jeszcze za życia osoby, która oddaje swój majątek wyznaczonej osobie, czyli przekazuje prawo własności z ujęciem w księdze wieczystej na rzecz osoby trzeciej. Darowizna może być rozwiązaniem korzystnym w przypadku starszych osób, które chcą przekazać na rzecz najbliższych nieruchomość, za którą płacą co miesiąc duży czynsz i które muszą utrzymywać. W akcie darowizny mogą przepisać majątek na przykład na rzecz dziecka z zachowaniem własnego prawa do służebności lokalu, czyli do dożywotniego w nim zamieszkiwania oraz w zamian za opiekę. Wówczas osoba obdarowana, choć posiada tytuł prawny do lokalu, nie ma prawa wyrzucić z mieszkania swojego rodzica.

Czym jest spadek i kogo dotyczy?


Spadek to forma rozdysponowania majątku testatora, która zaczyna obowiązywać dopiero w momencie jego śmierci. Wtedy następuje otwarcie testamentu i spadkobierca ma prawo do zarządzania nieruchomościami lub innymi składowymi majątku, które otrzymał. W ciągu 6 miesięcy od nabycia spadku lub otrzymania darowizny należy zgłosić za pośrednictwem formularza SD-Z2 do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla testatora. Szczegółowe informacje w tym temacie można znaleźć na stronie internetowej https://pewny-prawnik.pl/blog/75/spadek-i-darowizna-kiedy-zlozyc-druk-sd-z2.

Dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym, o czym mówi artykuł 926 par. 2.i 3 Kodeksu cywilnego. Może ono dotyczyć całości majątku bądź jego części. Dziedziczenie ustawowe ma miejsce dopiero wtedy, gdy żaden z osób wskazanych w testamencie nie chce lub nie może być spadkobiercą. Z dziedziczeniem ustawowym mamy zazwyczaj do czynienia wtedy, gdy dzieci obejmują spadek po swoich zmarłych rodzicach. Osoba powołana do spadku ma prawo w terminie do 6 miesięcy po otwarcie testamentu odrzucić testament, jeśli nie chce go przyjąć. Należy pamiętać, że dziedziczyć można zarówno majątek, jak też długi spadkodawcy. W sytuacji, gdy w dziedziczeniu biorą udział zarówno dzieci, jak i współmałżonek spadkodawcy, spadek przypada każdej z tych osób w częściach równych. Jeżeli jedno z dzieci dziedziczących nie dożyło chwili otwarcia spadku – wówczas dziedziczyć mogą wnuki spadkodawcy w częściach równych nieżyjącemu dziecku.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Dlaczego konsultacje marketingowe są przydatne?

artykuł sponsorowany
Konsultacje marketingowe są dostępne dla firm każdej wielkości i mogą być skutecznym sposobem na poprawę skuteczności strategii marketingowych firmy. Bez względu na to, jak duża lub mała jest Twoja firma, posiadanie doświadczonego specjalisty, który oceni Twój plan marketingowy, może pomóc Ci w pełni wykorzystać swoje wysiłki.

Czym zajmuje się Agencja Social Media?

Materiał zewnętrzny
Często firmy zastanawiają się czy tak właściwie opłaca się zlecać działania w mediach społecznościowych komuś na zewnątrz. Przecież to jest tylko dodawanie postów na Facebooku, prawda? Otóż nie.

Czy istnieją alternatywne ścieżki edukacji do studiów MBA?

artykuł sponsorowany
Nauka przez całe życie to jeden ze sposobów na sukces - im wyżej na drabinie kariery stoimy, tym więcej wiedzy powinniśmy przyswajać. Nie powinna być to jednak byle jaka wiedza: a raczej coś stricte z intersującej nas dziedziny. Dla osób stanowiących manegment firmy, idealnym rozwiązaniem mogą okazać się wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia alternatywne dla studiów MBA.

Komfort i funkcjonalność - odkryj atuty projektów domów z dodatkowym pokojem!

artykuł sponsorowany
Dodatkowy pokój w programie użytkowym domu to rozwiązanie, które pozwala na stworzenie przestrzeni bardziej funkcjonalnej i dostosowanej do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Pokój może pełnić różne funkcje – od gabinetu, poprzez domową bibliotekę, po strefę gościnną, czy wypoczynkową.

Pozycjonowanie stron internetowych - jak monitorować efekty?

Artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach głównym miejscem, w którym użytkownicy poszukują informacji o firmach, produktach i usługach jest wyszukiwarka. Dlatego tak ważne jest, aby osiągać jak najwyższej pozycje w wynikach wyszukiwania. W związku z tym właściciele witryn internetowych inwestują niemałe środki finansowe, aby jak najlepiej wypozycjonować swoją stronę. Wysokie pozycje to większy ruch, a większy to większe zyski.

Profesjonalne szkolenia sprzedażowe i ich znaczenie dla nowoczesnego przedsiębiorstwa

artykuł sponsorowany
Zapotrzebowanie na niektóre produkty i usługi nigdy nie maleje. Jak jednak pokazuje praktyka, dobry handlowiec zawsze jest w stanie zwiększyć sprzedaż – nawet wielokrotnie. Do tego niezbędne są zarówno doświadczenie, jak i wiedza, doskonała znajomość klienta, jego potrzeb i oczekiwań.

Blokada konta bankowego przez komornika - co zrobić w takiej sytuacji?

artykuł sponsorowany
Egzekucja komornicza może wiązać się z zajęciem rachunku bankowego. W takiej sytuacji zazwyczaj wyjście jest tylko jedno – uregulowanie zadłużenia. Kontakt z wierzycielem w tym przypadku nie ma sensu. Kwestie spłaty zobowiązania musisz ustalić z komornikiem, który dopiero po wyrównaniu długów odblokuje konto bankowe.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24