menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

20.11.2017 Marketing i PR

Najbardziej wpływowi polscy sportowcy. Influence Power Index 2017

Paweł Usakowski

Ranking powstał w oparciu o Influence Power Index, wskaźnik wyznaczany przez dom mediowy MediaCom w oparciu o autorską metodologię, oraz badanie konsumenckie, przeprowadzone na grupie ponad 11 tysięcy respondentów. Influence Power Index bazuje na 3 obszarach, jakie należy rozważyć przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu celebryty w komunikacji.

Kuba Błaszczykowski to najbardziej wpływowa z polskich gwiazd sportu. Wyprzedza Krzysztofa Hołowczyca, Marcina Gortata i swojego kolegę z reprezentacji - Roberta Lewandowskiego. Pierwszą piątkę zamyka Adam Małysz. Najbardziej lubiani sportowcy, to – w różnych grupach wiekowych odbiorców - Piotr Żyła, Kuba Błaszczykowski i Adam Małysz.

Ranking Top 10 najbardziej wpływowych polskich sportowców:

Influence Power Indexźródło: MediaCom

Podstawą do stworzenia przez MediaCom wskaźnika o nazwie Influence Power Index (wskaźnik wpływu gwiazdy) i samego rankingu była autorska metodologia oraz szerokie badanie konsumenckie, przeprowadzone na reprezentatywnej grupie ponad 11 tysięcy respondentów.

Influence Power Index bazuje na 3 podstawowych obszarach, jakie należy rozważyć przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu celebryty w swojej komunikacji. Te 3 obszary to:

  • Celebrity Score (Siła gwiazdy) – ogólna rozpoznawalność celebryty - jak dobrze gwiazda jest znana odbiorcom, jak bardzo jest przez nich lubiana i czy uważana jest za wiarygodną. W tej kategorii podobnymi wynikami charakteryzują się np. Robert Lewandowski i Kuba Błaszczykowski.
  • Influence Funnel (Poziom autorytetu) – składowa, za pomocą której twórcy badania podjęli próbę oszacowania faktycznego wpływu, jaki gwiazdy wywierają na odbiorców – jak dużo uwagi dany odbiorca poświęca danej gwieździe, czy uważa ją za eksperta, który może jej coś doradzić, czy gwiazda mogłaby być autorytetem mającym realny wpływ na decyzje. Przykładowo w tej kategorii, lubiany przez wszystkich Piotr Żyła jest uważany za autorytet przez niewiele osób, w przeciwieństwie do Krzysztofa Hołowczyca, który ma silnie zbudowany wizerunek eksperta i odbiorcy ufają mu znacznie bardziej.
  • Brand Link (Spójność z marką) - dopasowanie do charakterystyki marki - zmierzono ok. 40 atrybutów wizerunkowych każdej z gwiazd (przykładowe - czy ma poczucie humoru, czy jest osobą rodzinną, czy jest nowoczesny itp.), co pozwala oszacować potencjał danego celebryty na płaszczyznach pożądanych przez konkretną markę. Przykładowo, w wymiarach perfekcjonizmu, energii i otwarcia na wyzwania silniej postrzegany jest Kamil Stoch, podczas gdy Adam Małysz jest kojarzony z tymi obszarami w mniejszym stopniu.

- Dopiero tak kompleksowo rozumiany wskaźnik wpływu, biorący pod uwagę siłę gwiazdy (Celebrity Score), poziom autorytetu (Influence Funnel) oraz spójność z marką (Brand Link), jest w stanie dać pełen obraz, jeśli chodzi o to, kto jest najatrakcyjniejszą gwiazdą z punktu widzenia marketerów w ogóle, ale też w szczególnym przypadku konkretnej marki i jej potrzeb - mówi Tomasz Romaniuk, szef działu badań konsumenckich w domu mediowym MediaCom.

Gwiazdy to także swego rodzaju brandy, dlatego dobra kampania, która ma największe szanse na sukces, to taka, w której brand reklamowany i brand celebryty mają ze sobą jak najwięcej wspólnych wartości, a dodatkowo celebryta ma też jeden element, który marka chce od niego za pomocą kampanii „pożyczyć”.

- Sportowcy stanowią zupełnie odrębny „segment” w gronie szeroko rozumianych celebrytów. Osoby związane z filmem, telewizją, muzyką są bardzo podobne do siebie. Cechuje ich przede wszystkim troska o wygląd, atrakcyjność, prezencja. Są to typowe gwiazdy estrady – dodaje Tomasz Romaniuk. – Na innym biegunie znajdują się bloggerzy, influencerzy – oni są źródłem cennej opinii, ważnej rady, wskazują trendy, inspirują. A sportowców wyróżnia przede wszystkim ambicja, ale i spokój, rozsądek. Co chyba najważniejsze – są odbierani jako naturalni, nikogo nie udają. A to jest często klucz do skutecznej komunikacji – przebić się z przekazem, jednocześnie nie popadając w sztuczność. Sportowcy bardzo często mogą w tym pomóc.

Zwycięzca rankingu – Kuba Błaszczykowski – minimalnie ustępuje Robertowi Lewandowskiemu pod względem rozpoznawalności, jednak zdecydowanie wygrywa na poziomie Sympatii i Wiarygodności. Jest też postrzegany jako ekspert, większość osób deklaruje, że jest skłonna sugerować się jego sugestiami przy swoich wyborach.

Wymiar energii, luzu, pewnej dozy szaleństwa reprezentuje przede wszystkim Piotr Żyła i do pewnego stopnia przedstawiciele sportów motorowych. Z kolei Adam Nawałka, Kuba Błaszczykowski, Kuba Giermaziak i Jerzy Dudek kojarzą się najsilniej ze spokojem, rozsądkiem, troską o innych. W osobach takich jak Adam Małysz, Marcin Gortat, Robert Kubica, Karol Bielecki, Rafał Sonik odbiorcy widzą przede wszystkim ludzi rzetelnych, kierujących się pewnymi zasadami. Większość reprezentantów sportów motorowych, ale – co ciekawe – również Kamil Stoch - to uosobienie ambicji i pozytywnej energii. Z kolei piłkarze i Agnieszka Radwańska reprezentują – „najbardziej klasyczne” cechy sportowca: pewność siebie i wytrwałość w dążeniu do celu.

Trzeba jednocześnie brać pod uwagę, że postrzeganie to może rozkładać się bardzo różnie w zależności od grupy wiekowej odbiorców. Przykładowo w klasyfikacji „Nikogo nie udaje” w różnych grupach wiekowych odbiorców zwyciężają zupełnie różni sportowcy: Piotr Żyła w grupie wiekowej 15-29 lat, Kuba Błaszczykowski w grupie 30-44 i Adam Małysz w grupie 45-59. Ci sami sportowcy są przez te same grupy wiekowe wskazywani jako najbardziej lubiani.

Zobacz prezentację Influence Power Index




[jeśli dokument nie został wygenerowany, proszę wyłączyć AdBlock]

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Telewizja daje mały wybór. W sieci o sukcesie filmu decyduje 8 sekund

Katarzyna Sadło
Kluczem do sukcesu na rynku wideo jest storytelling, bo tylko 5 proc. widzów pamięta statystyki, za to aż 65 proc. historię. Co zrobić, by zainteresować widzów w czasach, kiedy co sekundę powstaje 211 milionów filmów? Odpowiedzi szukali uczestnicy festiwalu komunikacji interaktywnej Filmteractive.

Komunikacja, marketing, reklama i nowe trendy w agencjach

Newseria
Wzrost liczby osób pracujących w informacji i komunikacji na przestrzeni lat 2020–2021 wyniósł blisko 8%. Przetasowania pandemiczne z pewnością odcisnęły na tym swoje piętno. Zmienia się rynek pracy, branża, ale też oczekiwania klientów. Jak odpowiadają na to agencje?

Od czego zacząć e-mail marketing i jak go wykorzystać?

artykuł sponsorowany
E-mail marketing to potężne narzędzie, które może korzystnie wpływać na lojalność klientów, budować relacje i zwiększać sprzedaż. Cele te można osiągać jednak tylko wtedy, gdy działania w tym zakresie są realizowane w efektywny i skuteczny sposób.

Wirtualne ciężarówki jadą z pomocą dzieciom. Każdy może dołączyć!

BARD
Dwa dni nieprzerwanego maratonu gry w Euro Truck Simulator 2. Transmisja na żywo na Youtube i największy w Polsce konwój ponad 300 wirtualnych ciężarówek. Społeczność internetowych graczy organizuje wyjątkowe, świąteczne wydarzenie charytatywne na rzecz pacjentów kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei z Wrocławia. [Reporterzy.info wspierają]

Skuteczność content marketingu. W jaki sposób ją mierzyć?

Krzysztof Kłosiński
Jak kontrolować działania content marketingowe? Potrzebujemy narzędzi, dzięki którym będziemy wiedzieć czy nasze akcje są prowadzone efektywnie. To ważne, gdyż tworzenie kampanii content marketingowej to proces długotrwały, którego widoczne skutki mogą pojawić się bardzo późno. Oto sposoby, dzięki którym można mierzyć skuteczność content marketingu.

Wideo marketing. Nadchodzi rewolucja sztucznej inteligencji

Mariusz Maksymiuk
Sztuczna inteligencja umożliwia markom podejmowanie decyzji opartych na licznych danych. Jest to niezwykle skuteczne, gdyż pozwala na obranie skutecznej taktyki opartej na wyjątkowo dokładnym targetowaniu i optymalizacji.

Strategia marketingowa i korzyści płynące z jej stosowania dla firmy

brandglow.pl
Właściwie opracowana strategia marketingowa to klucz do sukcesu każdej firmy zarówno małej, jak i dużej. Jest to bowiem praktyczne narzędzie, które pozwala nam na ustalenie spójnego planu działania, określenia mocnych oraz słabych stron przedsiębiorstwa oraz sprecyzowania, kim są odbiorcy naszych produktów oraz usług. [artykuł sponsorowany]

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24