menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

20.12.2006 Rynek medialny

Polsat zazdrości TVN

Magdalena Wierzchowska, Puls Biznesu

Telewizja Zygmunta Solorza pracuje nad kanałem informacyjnym. Specjaliści radzą, by skupiła się raczej na rozrywce, filmach i sporcie.

Polsat od kilku lat przymierza się do otworzenia informacyjnego kanału tematycznego, ale teraz prace są podobno dość zaawansowane.

- Myślimy o utworzeniu nowych kanałów tematycznych. Prawdopodobnie powstanie kanał informacyjny, o którego utworzeniu myślimy od dawna. Na razie trudno mówić o konkretach, bo jeszcze kanału nie ma. Będziemy się zastanawiać, czy utworzyć go na bazie TV4, TV Biznes czy może produkcji własnej - mówi Zygmunt Solorz-Żak, właściciel i szef rady nadzorczej Polsatu.

Śladem konkurencji
Polsat był już wcześniej wymieniany jako firma zainteresowana kupnem TV Biznes, który od kilku miesięcy szuka inwestora. Piotr Barełkowski, prezes tej stacji, mówi, że rozmowy z inwestorem powinny się zakończyć w styczniu.

- Nic nie wiem o tym, bym miał uczestniczyć w tworzeniu kanału informacyjnego - mówi Piotr Fajks, prezes Polskich Mediów, nadawcy TV4.

Szefem programu miał być Tomasz Lis, ale podobno pojawiły się nieporozumienia między nim a Zygmuntem Solorzem-Żakiem.

Polsat wpisuje się w trend wyznaczony przez TVN. Ta stacja ma aż dziewięć kanałów tematycznych. TVP ma dwa, ale w przyszłym roku che uruchomić 4-5 kolejnych. Polsat wyraźnie odstawał od konkurentów.

- Wszyscy nadawcy tworzą kanały tematyczne. To przygotowanie do cyfryzacji telewizji. Dzięki temu wypełnią platformy cyfrowe, wyeliminują konkurencję i będą mogli utrzymać status quo na rynku zdominowanym przez trzech graczy - mówi Jakub Bierzyński, prezes OMD Poland.

Kalejdoskop pomysłów
Specjaliści radzą, by Polsat skoncentrował się na tym, co potrafi najlepiej.

- Stacja powinna iść w to, w czym jest dobra: sitcomy, seriale komediowe. Może powinna pomyśleć o stacji muzycznej. Dobrym pomysłem byłby kanał sportowy czy familijno-religijny. Nie powinna zaczynać na łapu-capu programu informacyjnego. Jeśli chce być konkurencją dla TVN24, musi przygotować program na takim samym poziomie - mówi Wiesław Godzic, medioznawca, profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Z badania na zlecenie UPC wynika, że Polacy najchętniej oglądają wiadomości i aktualności oraz filmy i seriale, ale nie wybierają z wyprzedzeniem, co będą oglądać.

- To zła wiadomość dla emitentów telewizji tematycznej. Wymaga ona świadomego widza, samodzielnie wybierającego program - mówi Wiesław Godzic.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Trendy w mediach i rozrywce. Prognozy DataArt na rok 2019

KF
Rosnąca konsumpcja treści na urządzeniach mobilnych, zwiększony popyt na usługi na życzenie oraz dynamiczny rozwój user-generated content to trendy, które zdominują sektor technologiczny w 2019 roku, przewiduje DataArt, globalna firma konsultingowa w sektorze technologicznym.

Dziennikarstwo mobilne. Jak nowe technologie zmieniły pracę mediów

Łukasz Malczewski, Agnieszka Kujawa
Ponad 42 proc. dziennikarzy zdarza się pracować z domu. Tyle samo przeprowadziło wywiad przez komunikator, a jeden na sześciu napisał tekst jadąc komunikacją miejską. Badanie "Mobile Journalism" pokazuje jak zmienił się sposób pracy dziennikarzy.

Płatne treści w internecie. Czy Polacy są skłonni za nie płacić?

Aleksandra Andreasik, Joanna Trybuchowska
Co czwarty polski internauta słyszał o systemie płatnego udostępniania treści prasowych Piano, ale jedynie 1,4% wyraża zainteresowanie zakupem abonamentu.

Szanse i zagrożenia dla dziennikarzy prasy lokalnej

dr Lidia Pokrzycka
Po 1989 roku na regionalnym rynku prasowym w Polsce następowały zmiany własnościowe. Jednak zarazem środowisko dziennikarskie zaczęło odczuwać skutki narastającego bezrobocia.

Co dzieci oglądają w mediach? Porady psychologa dla rodziców

RINF/PAP
W trakcie pandemii młodzież spędzała średnio ponad 16 godzin w tygodniu, korzystając z mediów społecznościowych. Ponad 14 godzin statystyczny nastolatek oglądał filmy i seriale, prawie 8 godzin grał w gry. Badacze z Polski i Holandii ostrzegają, że na młodzież wpływa nie tylko czas przed ekranem, ale i oglądane treści.

Uczniowie słuchają radia. Padł rekord w tej grupie wiekowej

Krzysztof Głowiński
W ostatnim kwartale 2011 roku zasięg dzienny radia wśród osób w wieku 15-19 lat wyniósł ponad 85 procent. To o blisko 4 punkty procentowe więcej, niż rok wcześniej.

Jakich informacji chcą Polacy w czasie epidemii koronawirusa

LBR
77% Polaków oczekuje, że w mediach zaczną się pojawiać informacje niezwiązane z COVID-19. Konsumenci mediów zamknięci we własnych domach chcą więcej rozrywki, tematów gospodarczych, sportu czy porad kulinarnych. LoveBrands Relations, agencja zintegrowanej komunikacji strategicznej, swoje badanie przeprowadziła na przełomie marca i kwietnia na reprezentatywnej grupie Polaków powyżej 18 roku życia.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24